Zaujímavosti o Považskej Bystrici a jej okolí

28. 09. 2020Zaujímavosti

Považská Bystrica sa vyvinula z trhoviska, slúžiacemu potrebám hradu Bystrica. Riečka Domanižnka sa kedysi volala Bystrička a podľa nej pomenovali aj mesto, keď vzniklo. Prvý oficiálne zaznamenaný názov podľa listiny z roku 1209 bol Byzturche.

Považská Bystrica bola jediným mestom na Slovensku, kde sa už v stredoveku ako jazyk cechových štatútov používala výlučne slovenčina.

Považský hrad, kedysi nazývaný Bystrický, patril medzi dôležité hrady na Považia a za najväčšieho rozkvetu v ňom bývalo asi štyristo ľudí.

Považská Bystrica a okolie z neba

Uhorský kráľ Matej Korvín daroval v roku 1458 zámok, mesto a šestnásť okolitých obcí Ladislavovi Podmanickému. Z obdobia panovania rodu Podmanických pochádza dokument Articuli Podmanickyani o vzťahoch medzi zemepánmi a poddanými, ktorého zvláštnosťou je, že už v roku 1506 bol vydaný aj v slovenčine.

Šľachtická rodina Balassovcov sa svojho času tešila priazni habsburského dvora a preto do ich kaštieľa v považskobystrickom Orlovom často prichádzala na návštevu cisárovná Mária Terézia.

Najvyšší bod považskobystrického okresu je vrch Strážov v nadmorskej výške 1213 metrov. Najnižšie, vo výške 280 metrov nad morom, leží hladina vodnej nádrže Nosice, volanej aj Priehrada mládeže.

Považská Bystrica a okolie z neba

Kaňon Manínska tiesňava vznikol zarezaním sa Manínskeho potoka, ktorý rozdelil Manínske bradlo na dve časti – Veľký a Malý Manín. Ten istý potok vytvoril rovnakým spôsobom aj Kostoleckú tiesňavu, oddeliac Kavčiu skalu od vrchu Drieňovka.

Vstup do Dolnej Marikovej vytvára skalná brána. Na mohutnom červenom brale sa v časoch raného stredoveku nachádzali opevnenia, tzv. hatnianske hrádky, ktoré dali vystavať Hatňanskí – významný šľachtický rod domáceho pôvodu. Meno mali podľa dediny Hatné, ktorá bola ich pôvodným majetkom.

Prvý telefón v obci Hatné zaviedli na jeseň 1924 do miestnej pošty. Od 5. decembra toho roku bol k dispozícii aj verejnosti.

Považská Bystrica a okolie z neba

V obci Brvnište sa našiel bronzový poklad z mladšej doby kamennej, obsahujúci sekery s tuľajkou, kosáky, časti kopijí, kladivko, časti náramkov a kus bronzu.

Pri obci Udiča sa nad vodnou nádržou Nosice nachádza prírodná rezervácia Klapy, tvorená skalnatým vrchom s bohatým výskytom ponikleca slovenského. Podľa historikov je názov Klapy starý najmenej dvetisíc rokov.

Považská Bystrica a okolie z neba

Zemepis Trenčianskej stolice z roku 1889 píše o obci Pružina toto: „Od Ilavy na pôl tretej alebo tri hodiny cesty leží Pružina, ľudnatá obec otočená vrchami, leží pomerne vysoko, preto má podnebie drsné. Chotár má malý a i ten je neúrodný; obyvatelia nútení sú podomové kupectvo prevádzať s riadom porcelánovým, skleneným, košíkami a hračkami, lebo inak by nevyžili. Pružinské vápno je v dobrej povesti. V chotári zdejšom je kvapeľcová jaskyňa, Dúpna menovaná. Ďalšou pamätnosťou obce je starobylý kaštieľ, v ktorom sa veľkého mena minister, Gabriel Baross narodil. Obec doplňuje šesť obydlených kopaníc či lazov.

Považská Bystrica a okolie z neba

Pre región Považskej Bystrice a jej okolia sa pripravuje nový projekt Považská Bystrica a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This