Zaujímavosti o regióne Novohrad

3 februára, 2021

Zaujímavosti

Kamenný vodopád z pravidelných päť- a šesťbokých čadičových stĺpov na svahu hradného vrchu Šomoška odhalili práve pri budovaní stredovekého hradu v 14. storočí a materiál z neho použili aj na samotnú stavbu. Vek tohto geologického úkazu sa odhaduje na 4 milióny rokov. Vznikol v období činných sopiek na území Slovenska, ktorých magma sa po dotyku s povrchom zeme menila na postupne tuhnúcu lávu.

Fiľakovský hradný vrch tvorí zvyšok veľkého sopečného krátera tzv. maaru, čo je vláštny druh krátera, zaplaveného vodou.

V jej obvodovom murive Fiľakovského hradu možno vidieť do polovice zarytú kamennú delovú guľu z obliehania v roku 1682.
Halič sa v roku 1765 stala mestečkom a do roku 1922 bola sídlom okresu.

Na dne priehrady Ružiná žije veľká populácia sladkovodných lastúrnikov korýtok maliarskych (lat. Unio pictorum) a škľabiek riečnych (lat. Anodonta anatina).

Unikátnou prírodnou lokalitou v Cerovej vrchovine sú Belinské skaly, ktoré vyzerajú ako skalné mesto: stoja tam skalné veže so strieškovitými výčnelkami, skalné okná a iné nevšedné útvary, na ktorých vidno jedinečnú doskovitú odlučnosť bazaltu.

Nad obcou Šurice sa týči impozantný prírodný výtvor v podobe eliptického sopečného vrchu, nazývaného Soví hrad. Po skutočnom hrade, ktorý kedysi na týchto miestach stál, však už dnes nezostalo takmer ani stopy.

Pohanský hrad alebo i Pohanský vrch je tajomná lávová hora neďaleko slovensko-maďarskej hranice. Nachádzajú sa na nej zvyšky kamenného valu starých Keltov, pozostatky slovanského hradiska a niekoľko nesprístupnených jaskýň, ktoré v praveku obývali ľudia.

Neďaleko obce Mučín sa nachádza nevšedný prírodný úkaz Mučínska jaskyňa. Dvanásť metrov dlhá pseudokrasová jaskyňa vznikla zvetraním zvaleného zuhoľnateného stromu, ktorý pred vekmi pokryl sopečný popol. Stále v nej možno nájsť zvyšky odtlačkov jeho listov a konárov.

V týchto dňoch vzniká publikácia Lučenec a okolie z neba,o ktorej Vám bližšie informácie poskytne naša  regionálna projektová  manažérka Ing. Miroslava Osvaldová, tel.: 0905 713 885 alebo e-mailosvaldova@cbs.sk.Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám  ako bude kniha vyzerať. Viac informácii o knihe sa dočítate tu.