Zaujímavosti o Rimavskej Sobote a okolí

7. 01. 2020Zaujímavosti

Historické dokumenty dokazujú, že v roku 1713 liptovskí hajdúci chytili Jánošíka v Klenovci, počas jeho návštevy u kamaráta Tomáša Uhorčíka. Svedčí o tom aj jeho výpoveď na súde.

Jazero priehrady Teplý vrch, vybudovanej na rieke Blh, je najteplejšou vodnou plochou na Slovensku.

Železničná trať medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou  prekonáva pomocou ozubnice v najnáročnejšom úseku pri sedle Zbojská stúpanie až 50,2 promile.

V časoch osmansko-tureckej okupácie bol na Rimave postavený tzv. turecký most, cez ktorý mohol turecký beg zo Sobôtky pohodlne prevážať dievčatá do háremu pri Nižnej Pokoradzi.

Keď v roku 1506 Rimavská Sobota takmer celá vyhorela, pričom zhorel aj dôležitý mestský archív a zachránila sa len truhla kovotepcov. Po požiari zavolal zemepán Losonczy architekta z Talianska, ktorý položil základ terajšej šachovnicovej formy mesta.

.

Hradná skala v Hajnáčke je vlastne vypreparovaný sopečný kanál z čias treťohôr. Prírodná rezervácia Hajnáčsky hradný vrch patrí medzi vzácne lokality svetového geoparku UNESCO.

V sobotu 26. decembra 1805 nocoval v Rimavskej Sobote legendárny ruský vojvodca Michail Illarionovič Kutuzov, keď sa vracal do vlasti s 2. armádnou skupinou po bitke pri Slavkove.

Mumifikovaná žena v Gemersko-malohontskom múzeu je jednou z piatich múmií, ktoré sú v súčasnosti uložené na Slovensku.

V Hnúšti bola v roku 1881 bola založená Rima-muránsko-šalgotarianská účastinná spoločnosť, ktorá potom v mestskej časti Likier postavila prvú koksovú vysokú pec, kde sa v tomto období vyrobilo najviac surového železa na Slovensku.

V obci Číž bola v roku 1862 objavená liečivá voda a v roku 1888 tu otvorili kúpele v ktorých sa liečila aj Alice Masaryková , dcéra prvého československého prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka.

Obec Figa je veľmi stará usadlosť, ktorú už v 11. storočí založila rodina Fügeiovcov (Figeiovcov), keď toto územie dostala ako odmenu za svoje služby pre kráľa Štefana I. .

Obce Blhovce, Dubno, Gemerský Jablonec, Hajnáčka, Nová Bašta, Petrovce, Stará Bašta, Studená, Tajchy a Večelkov na juhu rimavskosobotského okresu patria do geoparku Novohrad-Nógrád , ktorý je prvým medzinárodným geoparkom UNESCO na svete.

Pre oblasť Rimavskej Soboty sa pripravuje nový projekt Rimavská Sobota  a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This