Zaujímavosti o Rimavskej Sobote a okolí

7 januára, 2020

Zaujímavosti

Historické dokumenty dokazujú, že v roku 1713 liptovskí hajdúci chytili Jánošíka v Klenovci, počas jeho návštevy u kamaráta Tomáša Uhorčíka. Svedčí o tom aj jeho výpoveď na súde.

Jazero priehrady Teplý vrch, vybudovanej na rieke Blh, je najteplejšou vodnou plochou na Slovensku.

Železničná trať medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou  prekonáva pomocou ozubnice v najnáročnejšom úseku pri sedle Zbojská stúpanie až 50,2 promile.

V časoch osmansko-tureckej okupácie bol na Rimave postavený tzv. turecký most, cez ktorý mohol turecký beg zo Sobôtky pohodlne prevážať dievčatá do háremu pri Nižnej Pokoradzi.

Keď v roku 1506 Rimavská Sobota takmer celá vyhorela, pričom zhorel aj dôležitý mestský archív a zachránila sa len truhla kovotepcov. Po požiari zavolal zemepán Losonczy architekta z Talianska, ktorý položil základ terajšej šachovnicovej formy mesta.

.

Hradná skala v Hajnáčke je vlastne vypreparovaný sopečný kanál z čias treťohôr. Prírodná rezervácia Hajnáčsky hradný vrch patrí medzi vzácne lokality svetového geoparku UNESCO.

V sobotu 26. decembra 1805 nocoval v Rimavskej Sobote legendárny ruský vojvodca Michail Illarionovič Kutuzov, keď sa vracal do vlasti s 2. armádnou skupinou po bitke pri Slavkove.

Mumifikovaná žena v Gemersko-malohontskom múzeu je jednou z piatich múmií, ktoré sú v súčasnosti uložené na Slovensku.

V Hnúšti bola v roku 1881 bola založená Rima-muránsko-šalgotarianská účastinná spoločnosť, ktorá potom v mestskej časti Likier postavila prvú koksovú vysokú pec, kde sa v tomto období vyrobilo najviac surového železa na Slovensku.

V obci Číž bola v roku 1862 objavená liečivá voda a v roku 1888 tu otvorili kúpele v ktorých sa liečila aj Alice Masaryková , dcéra prvého československého prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka.

Obec Figa je veľmi stará usadlosť, ktorú už v 11. storočí založila rodina Fügeiovcov (Figeiovcov), keď toto územie dostala ako odmenu za svoje služby pre kráľa Štefana I. .

Obce Blhovce, Dubno, Gemerský Jablonec, Hajnáčka, Nová Bašta, Petrovce, Stará Bašta, Studená, Tajchy a Večelkov na juhu rimavskosobotského okresu patria do geoparku Novohrad-Nógrád , ktorý je prvým medzinárodným geoparkom UNESCO na svete.

Pre oblasť Rimavskej Soboty sa pripravuje nový projekt Rimavská Sobota  a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.