Zaujímavosti o Ružomberku a jeho okolí

11 januára, 2021

Zaujímavosti

V 14. storočí bol mestský chotár Ružomberka jedným z najväčších na území Slovenska. V prvých dekádach 20. storočia bol Ružomberok počtom obyvateľov najväčším slovenským mestom.

V Ružomberku sa odohralo prvé slovenské ochotnícke divadelné predstavenie a pôsobilo tu najstaršie slovenské kino Apollo.

ruzomberok

Je pomerne známe, že Juraja Jánošíka chytili v roku 1713 vo Valaskej Dubovej. Menej známym je fakt, že táto dedina mala protizbojnícku agendu doslova predpísanú. Už v roku 1474 jej kráľ Matej Korvín potvrdil valaské privilégiá s povinnosťou starať sa o bezpečnosť dôležitej cesty z Liptova na Oravu a zamedzovať zbojníctvu.

ruzomberok_likavskyhrad

Pri Liptovských Sliačoch sa nachádza viac ako desatina všetkých slovenských minerálnych prameňov. Na území Sliačskych travertínov ich vyviera spolu až 117, čo je 12,6 % celkového počtu zaregistrovaných minerálnych prameňov na Slovensku.

Lúčanský vodopád  uprostred kúpeľnej obce Lúčky nikdy nezamŕza, pretože do jeho vody vtekajú teplé pramene z kúpeľov.

Voda z termálneho prameňa v Kalamenoch, kde sa vytvorilo prírodné jazierko na kúpanie, má 33 stupňov Celzia.

Likavský hrad sa mohutnosťou a výškou palácového komplexu (viac ako 36 metrov nameraných v najvyššom bode severného paláca) zaraďuje medzi najväčšie hrady na Slovensku. Povesť o tom, že v ňom väznili Juraja Jánošíka, nie je pravdivá. Keď sa dával na zboj, hrad bol už iba neobývanou ruinou.

ruzomberok_kalameny

Ľubochnianska dolina je najdlhšou dolinou na Slovensku. Meria 25 kilometrov (niektoré pramene udávajú až 28 km) a rozdeľuje masív Veľkej Fatry na dva hrebene.

Nová cesta medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou cez Donovaly existuje len od roku 1962. Predtým tieto mestá spájala stará cesta cez Liptovské Revúce, ktorá bola súčasťou kráľovskej trasy medzi Budapešťou a Krakovom. Revúčania sa vďaka nej často živili aj ako povozníci, alebo prenajímali svoje kone na prekonanie ťažkého stúpania cez sedlo Veľký Šturec.

V Liptovskej Osade stojí jediný kostol Cirkvi československej husitskej na Slovensku. Modernistický chrám s prvkami neogotiky vybudovali v roku 1928.

Medzi nástennými maľbami kostola v Ludrovej sa nachádza neobvyklý výjav Obesenie Judáša. Maľby v kostole ukazujú Christologický cyklus na 34 obrazoch a sú najrozsiahlejším dochovaný súborom s touto tématikou na Slovensku.

Osada Vlkolínec , zapísaná v roku 1993 do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je rezerváciou ľudovej architektúry, ktorá neustále žije a má svojich stálych obyvateľov. Je unikátom v strednej Európe, pretože nikde inde neexistuje takýto rovnorodý a neporušene zachovaný súbor takýchto domov.