Zaujímavosti o Ružomberku a jeho okolí

11. 01. 2021Zaujímavosti

V 14. storočí bol mestský chotár Ružomberka jedným z najväčších na území Slovenska. V prvých dekádach 20. storočia bol Ružomberok počtom obyvateľov najväčším slovenským mestom.

V Ružomberku sa odohralo prvé slovenské ochotnícke divadelné predstavenie a pôsobilo tu najstaršie slovenské kino Apollo.

ruzomberok

Je pomerne známe, že Juraja Jánošíka chytili v roku 1713 vo Valaskej Dubovej. Menej známym je fakt, že táto dedina mala protizbojnícku agendu doslova predpísanú. Už v roku 1474 jej kráľ Matej Korvín potvrdil valaské privilégiá s povinnosťou starať sa o bezpečnosť dôležitej cesty z Liptova na Oravu a zamedzovať zbojníctvu.

ruzomberok_likavskyhrad

Pri Liptovských Sliačoch sa nachádza viac ako desatina všetkých slovenských minerálnych prameňov. Na území Sliačskych travertínov ich vyviera spolu až 117, čo je 12,6 % celkového počtu zaregistrovaných minerálnych prameňov na Slovensku.

Lúčanský vodopád  uprostred kúpeľnej obce Lúčky nikdy nezamŕza, pretože do jeho vody vtekajú teplé pramene z kúpeľov.

Voda z termálneho prameňa v Kalamenoch, kde sa vytvorilo prírodné jazierko na kúpanie, má 33 stupňov Celzia.

Likavský hrad sa mohutnosťou a výškou palácového komplexu (viac ako 36 metrov nameraných v najvyššom bode severného paláca) zaraďuje medzi najväčšie hrady na Slovensku. Povesť o tom, že v ňom väznili Juraja Jánošíka, nie je pravdivá. Keď sa dával na zboj, hrad bol už iba neobývanou ruinou.

ruzomberok_kalameny

Ľubochnianska dolina je najdlhšou dolinou na Slovensku. Meria 25 kilometrov (niektoré pramene udávajú až 28 km) a rozdeľuje masív Veľkej Fatry na dva hrebene.

Nová cesta medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou cez Donovaly existuje len od roku 1962. Predtým tieto mestá spájala stará cesta cez Liptovské Revúce, ktorá bola súčasťou kráľovskej trasy medzi Budapešťou a Krakovom. Revúčania sa vďaka nej často živili aj ako povozníci, alebo prenajímali svoje kone na prekonanie ťažkého stúpania cez sedlo Veľký Šturec.

V Liptovskej Osade stojí jediný kostol Cirkvi československej husitskej na Slovensku. Modernistický chrám s prvkami neogotiky vybudovali v roku 1928.

Medzi nástennými maľbami kostola v Ludrovej sa nachádza neobvyklý výjav Obesenie Judáša. Maľby v kostole ukazujú Christologický cyklus na 34 obrazoch a sú najrozsiahlejším dochovaný súborom s touto tématikou na Slovensku.

Osada Vlkolínec , zapísaná v roku 1993 do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je rezerváciou ľudovej architektúry, ktorá neustále žije a má svojich stálych obyvateľov. Je unikátom v strednej Európe, pretože nikde inde neexistuje takýto rovnorodý a neporušene zachovaný súbor takýchto domov.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This