Zaujímavosti o Sabinove a jeho okolí

3 marca, 2020

Zaujímavosti

V roku 1964 sa v Sabinove nakrúcal film Obchod na korze, ktorý o dva roky vošiel do dejín kinematografie ako prvý československý film ocenený Oscarom. Podľa zápisu v kronike si filmári vybrali Sabinov, lebo „od roku 1945 nebol ešte takmer dotknutý novými stavbami a
preto najlepšie vyhovoval podmienkam a požiadavkám.

V sabinovskom mestskom opevnení bolo pôvodne 16 bášt, do súčasnosti sa ich chovalo 6. Hrúbka ich múrov bola 2 metre.

Hlavný oltár sabinovského Kostola sv. Jána Krstiteľa vytvoril slávny majster Pavol z Levoče a jeho originál sa nachádza v národnom múzeu v Budapešti. Keď kostol v roku 1461 úplne vyhorel, požiar roztavil aj zvony.

Nemalú časť múrov z opusteného Kamenického hradu použili v 19. storočí ako stavebný materiál na liehovar v Lúčke.

Hanigovský hrad postavili ako drevenú strážnu pevnosť na mieste bývalého slovanského hradiska. Šľachtic Mikča so synom Lorandom ho v roku 1342 prebudovali na kamenný hrad, pričom práve Lorand ho neskôr ešte opevnil baštami, pozorovateľňami a bránami.

V obci Ľutina je miniskanzen drevených chrámov, ktorý je zbierkou presných modelov kostolíkov v mierke 1:10. Na jednom mieste tu nájdete nielen všetkých 41 drevených chrámov prešovského regiónu, ale aj niekoľko chrámov z poľského pohraničia. Ľutina má okrem toho aj ďalšiu zaujímavosť: je najväčším pútnickým miestom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Ľudové múzeum, ktoré sa nachádza v bývalej kúrii v obci Brezovica, má medzi exponátmi aj zachovalý lodný kufor – ako pamiatku na vlnu vysťahovalectva z prelomu 19. a 20. storočia.

Kaštieľ v Šarišských Michaľanoch má štyri mnohouholníkové nárožné veže, pričom jedna z nich – severozápadná bašta – bola prebudovaná na vstup do kaplnky.

Obec Milpoš dostala meno podľa práce jej obyvateľov, ktorou bolo pálenie dreveného uhlia. Skládka dreva na vypálenie sa volala miľa. Oblepená bola blatom, lístím a popolom z predošlého pálenia, ktorý sa nazýval poš.

V obci Krivany stojí vodný mlyn, pôvodne zo 17. storočia, ktorý si dokázal vyrábať elektrickú energiu pre vlastnú potrebu v čase, keď ešte v obci nebola zavedená.

Minčol, najvyšší vrch pohoria Čergov, patrí do katastrálnych území troch obcí, z ktorých každá patrí do iného okresu: Kamenica (okres Sabinov), Kyjov (okres Stará Ľubovňa) a Livovská Huta (okres Bardejov).

V pohorí Bachureň bolo nájdených 108 druhov mäkkýšov, z toho 3 druhy lastúrnikov, 6 druhov sladkovodných a 99 druhov suchozemských ulitníkov.

Pre región Sabinov sa pripravuje nový projekt Sabinov a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.