Zaujímavosti o Senci a jeho okolí

11 januára, 2021

Zaujímavosti

V rokoch 1773 až 1780 bola v Senci ženská polepšovňa, kde pracovali odsúdené ženy v textilnej manufaktúre.

V roku 1763 v Senci zriadila panovníčka Mária Terézia prvú školu vysokoškolského typu s hospodárskym a ekonomickýcm zameraním v Uhorsku. Budova tejto Collegium Oeconomicum sa nachádzala na mieste dnešnej Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským na námestí Alberta Molnára.

Slnečné jazerá začali rodiť v roku 1845 ako jamy po bargovaní štrku na výstavbu železnice z Bratislavy do Galanty. Najprv sa päť samostatných jazier, ktoré sa neskôr zlúčili do súvislej  vodnej plochy, ktorá má dnes rozlohu vyše sto hektárov a hĺbku až dvanásť metrov. Ako prírodné kúpalisko ho ľudia začali využívať v roku 1919 a volali ho Slovenské Tahiti. Názov Slnečné jazerá dostal areál v roku 1960.

Bernolákovo sa pôvodne volalo Čeklís, Čeklýs aj Lužnica. Súčasný názov dostalo v roku 1948 na počesť kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka.

V roku 1766 cisárovná Mária Terézia oslávila svoje narodeniny v kaštieli v Bernolákove. V tom istom roku tu zriadila prvú manufaktúru – kartúnku.

O moste cez Čiernu vodu v Kráľovej pri Senci sa hovorí, že je barokový, no v skutočnosti barok len imituje. Je to secesné dielo talianskych majstrov, postavené v roku 1904 kvôli spojeniu kaštieľa na pravom brehu s parkom a pozemkami na ľavom.

Rodina baróna Jána Jesenáka, pôvodného majiteľa kaštieľa v Tomášove, upravila okolité lesy na krajinársky park, do ktorého zo svojich ciest po celom svete prinášali vzácne dreviny.

Na stavbu Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Boldogu z roku 1220 boli ako materiál čiastočne použité kvádre pochádzajúce z rímskych čias. Do južnej steny kostola je zakomponovaná vápencová náhrobná doska s najstarším rímskym nápisom na Slovensku.

Takmer 150 rokov (1634 – 1780) žilo v obci Chorvátsky Grob čisto chorvátske obyvateľstvo. Prví Chorváti prišli v roku 1552 a podľa ich vlastných historických zápisov ich sem povolal a usadil gróf Illésházy.

Ivanka pri Dunaji je neslávne známa tým, že 4. mája 1919 sa neďaleko tejto obce zrútilo lietadlo Caproni 450, v ktorom sa na Slovensko z Talianska vracal Milan Rastislav Štefánik.

Malý Dunaj vytvára Žitný ostrov, najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe a zároveň jednu z najväčších zásobární pitnej vody.

V obci Tureň sa rozpráva, že v nej údajne kedysi stál kaštieľ s rybníkom. Nezostali po nich však žiadne stopy ani potvrdzujúce dokumenty.

Po tom, ako povodeň na Malom Dunaji v roku 1845 zničila v mnohé domy v obci Vlky, dedinu postavili v podstate znova, tentoraz na inom mieste – ďalej od rieky.

Pre región Senca sa pripravuje nový projekt Senec a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.