Zaujímavosti o Senci a jeho okolí

11. 01. 2021Zaujímavosti

V rokoch 1773 až 1780 bola v Senci ženská polepšovňa, kde pracovali odsúdené ženy v textilnej manufaktúre.

V roku 1763 v Senci zriadila panovníčka Mária Terézia prvú školu vysokoškolského typu s hospodárskym a ekonomickýcm zameraním v Uhorsku. Budova tejto Collegium Oeconomicum sa nachádzala na mieste dnešnej Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským na námestí Alberta Molnára.

Slnečné jazerá začali rodiť v roku 1845 ako jamy po bargovaní štrku na výstavbu železnice z Bratislavy do Galanty. Najprv sa päť samostatných jazier, ktoré sa neskôr zlúčili do súvislej  vodnej plochy, ktorá má dnes rozlohu vyše sto hektárov a hĺbku až dvanásť metrov. Ako prírodné kúpalisko ho ľudia začali využívať v roku 1919 a volali ho Slovenské Tahiti. Názov Slnečné jazerá dostal areál v roku 1960.

Bernolákovo sa pôvodne volalo Čeklís, Čeklýs aj Lužnica. Súčasný názov dostalo v roku 1948 na počesť kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka.

V roku 1766 cisárovná Mária Terézia oslávila svoje narodeniny v kaštieli v Bernolákove. V tom istom roku tu zriadila prvú manufaktúru – kartúnku.

O moste cez Čiernu vodu v Kráľovej pri Senci sa hovorí, že je barokový, no v skutočnosti barok len imituje. Je to secesné dielo talianskych majstrov, postavené v roku 1904 kvôli spojeniu kaštieľa na pravom brehu s parkom a pozemkami na ľavom.

Rodina baróna Jána Jesenáka, pôvodného majiteľa kaštieľa v Tomášove, upravila okolité lesy na krajinársky park, do ktorého zo svojich ciest po celom svete prinášali vzácne dreviny.

Na stavbu Kostola Nanebovzatia Panny Márie v Boldogu z roku 1220 boli ako materiál čiastočne použité kvádre pochádzajúce z rímskych čias. Do južnej steny kostola je zakomponovaná vápencová náhrobná doska s najstarším rímskym nápisom na Slovensku.

Takmer 150 rokov (1634 – 1780) žilo v obci Chorvátsky Grob čisto chorvátske obyvateľstvo. Prví Chorváti prišli v roku 1552 a podľa ich vlastných historických zápisov ich sem povolal a usadil gróf Illésházy.

Ivanka pri Dunaji je neslávne známa tým, že 4. mája 1919 sa neďaleko tejto obce zrútilo lietadlo Caproni 450, v ktorom sa na Slovensko z Talianska vracal Milan Rastislav Štefánik.

Malý Dunaj vytvára Žitný ostrov, najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe a zároveň jednu z najväčších zásobární pitnej vody.

V obci Tureň sa rozpráva, že v nej údajne kedysi stál kaštieľ s rybníkom. Nezostali po nich však žiadne stopy ani potvrdzujúce dokumenty.

Po tom, ako povodeň na Malom Dunaji v roku 1845 zničila v mnohé domy v obci Vlky, dedinu postavili v podstate znova, tentoraz na inom mieste – ďalej od rieky.

Pre región Senca sa pripravuje nový projekt Senec a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This