Zaujímavosti o Sobranciach a ich okolí

24 augusta, 2021

Zaujímavosti

Sobrance sú najvýchodnejšie položené mesto na Slovensku. Okresným mestom boli už od obdobia 1. svetovej vojny až do roku 1926, keď nastala reorganizácia Zemplínskej župy. Východná hranica okresu Sobrance je zároveň štátnou hranicou Slovenska s Ukrajinou, dlhou 35,7 km.

Najbližšie mesto pri Sobranciach neleží na Slovensku, ale na Ukrajine: 18 kilometrov vzdialený Užhorod. Zo slovenských miest sú k Sobranciam najbližšie Michalovce, do ktorých je to zo Sobraniec o dva kilometre ďalej, než do ukrajinskej metropoly.

Sobrance vyrástli ako trhové mesto. Prvá správa o konaní trhov pochádza z roku 1411. V roku 1878 mali Sobrance 49 domov, žilo tu 527 obyvateľov. Názov mesta sa postupne menil z pôvodného Sabrants cez Zobrancz a Sobranec po dnešný tvar Sobrance.

V Sobranciach sa nachádza jediné európske Gitarové múzeum. V jeho zbierkach sa nachádza vyše tisíc gitár, kontrabasov či havajských gitár, z nich 250 je vystavených. Medzi nimi návštevníci nájdu napr. nástroje Petra Jandu z českej bigbírovej skupiny Olympic či gitaru Maťa Ďurindu z Tublatanky.

Sobranecké minerálne pramene boli ľuďom známe najmenej od roku 1336 a v kronike grófa Starayho sú spomínané ako Slané liečivé studne. Prvými kúpeľnými lekármi v Sobraneckých kúpeľoch boli mnísi červených čiapok,

Tibavský hrad (http://www.podhorod.sk/obec/historia), stojaci nad severným koncom obce Podhoroď je najvýchodnejšou zrúcaninou hradu na Slovensku. Postavili ho v 13. storočí, keď bola Podhoroď, vtedy nazývaná Podhradze (Podhradie), najväčšou a najvýznamnejšou dedinou na panstve Tibava. Zaujímavosťou je, že jeho zvyšky stoja dodnes, keďže už v roku 1338 sa hrad castrum Tybauara spomína ako spustnutý a v roku 1715 bol úplne rozbúraný.

K hradu Tibava sa viaže stará legenda o tragickej láske. Imrich Michalovský, starnúci pán hradu, si priviedol mladú a krásnu manželku. Ako to býva v takýchto situáciách pravidlom, žiarlil na ňu a nedôveroval jej a tak keď mu oznámila, že nosí pod srdcom jeho dieťa, neuveril jej. Podozrieval ju, že má milého a rozhodol sa, že ju zamuruje. Navyše ju prichytil pri pokuse o útek a to už bol presvedčený o jej vine. Žena ho síce uprosila, aby ju ešte pustil do kostola na Veľký Piatok. Napriek jej modlitbám dokonal Imrich dielo žiarlivosti. Svoju mladú ženu, ktorá ho ľúbila, zabil. Zomrela v jeho náručí a posledné slová, ktoré počula, boli: „Tu máš, beštia!“

V obci Vyšné Nemecké a jej okolí sú pramene, ktoré v zime nezamŕzajú. Majú teplotu približne 15 stupňov Celzia a ľudia im pripisujú zázračnú schopnosť liečby, najmä očných chorôb a reumatizmu.

Pri obci Beňatina je atraktívny zatopený lom s krásnym jazierkom a neďaleko neho prírodná pamiatka Beňatinský travertín. Je najvýchodnejšie položeným travertínom na Slovensku a aj v súčasnosti sa neustále tvorí. V jeho okolí sú skameneliny amonitov, lastúrnikov a rôznych mäkkýšov.

V národnej prírodnej rezervácii Senianske rybníky, ktorá do sobraneckého okresu významne zasahuje, v roku 2019 narátali rekordných 12 tisíc žeriavov popolavých. Tieto sťahovavé vtáky ponad naše územie migrujú každoročne, ale také početné zhromaždenie bolo úkazom, aký dovtedy nikto nikde na Slovensku nezaznamenal. Senianske rybníky, nazývané aj Rybničná sústava Senné-Iňačovce, patria k najvýznamnejším ornitologickým územiam v strednej Európe.

V týchto dňoch vzniká publikácia Sobrance a okolie z neba, o ktorej Vám bližšie informácie poskytne náš regionálny projektový manažér Ing. Ľuboš Vyskoča na tel.číslo 0917 870 413 alebo napíšte e-mail na vyskoc@cbs.sk. Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.