Zaujímavosti o Topoľčanoch a ich okolí

1. 10. 2020Zaujímavosti

Dvojramenný kríž je v znaku mesta Topoľčany je odvodený z kráľovského erbu prvých arpádovských panovníkov.

Topoľčancom prischla prezývka žochári , ktorá vznikla v 19. storočí vďaka miestnym pomocníkom, ktorí nakladali vrecia, inak nazývané aj žochy, na vozy. Napriek tomu, že táto prezývka mala v minulosti skôr hanlivý charakter, dnes ju už Topoľčanci berú ako samozrejmosť.

Do vybavenia Kostola Nanebovzatia Panny Márie, stojaceho na Námestí M. R. Štefánika v Topoľčanoch, patrí i pieta Sedembolestnej Panny Márie, ktorá sa považuje za zázračnú.

Topoľčany a okolie z neba

Veľké zásluhy na modernom rozvoji Topoľčian mala barónska rodina Stummerovcov z Tovarník, ktorá koncom 19. storočia vybudovala veľký cukrovar, modernú župnú nemocnicu a meštiansku školu.

Dôležitým dôvodom pri výbere miesta na vybudovanie Topoľčianskeho hradu bolo, že z dolomitového brala, na ktorom dodnes stojí, bol nielen dobrý výhľad do údolia rieky Nitry, ale aj priame vizuálne spojenie s hradmi Uhrovec, Gýmeš, s hradom na Michalovom vrchu, ako aj s mestom Topoľčany.

Topoľčany a okolie z neba

Oponický hrad je spojený s legendou o poklade, ktorý tu údajne zakopal samotný Svätopluk. Rád vraj chodieval na toto miesto a niekde na oponickom panstve spolu s pokladom ukryl aj svoj meč. Ten však má byť objavený až vtedy, keď to bude národ najviac potrebovať, aby sa uchránil pred záhubou.

Rotundu sv. Juraja v Nitrianskej Blatnici, miestnymi obyvateľmi nazývanú Rotunda Jurko, postavili zrejme už v predveľkomoravskom období,  čo by znamenalo, že je našou najstaršou stojacou rotundou s takmer úplne zachovanými múrmi stien.

Topoľčany a okolie z neba

Na dne vodnej nádrže Duchonka nedávno objavili zvyšky stredovekých pecí a dokonca aj dôkazy, že v nich pravdepodobne spracovávali železito-pieskovcové guličky, tzv. moqui marbles alebo šamanské kamene, niekedy nazývané Marťanské čučoriedky, pretože ich zloženie zodpovedá zloženiu železitých útvarov na planéte Mars. Ide o veľké ooidy železa s pieskom vyplnenou dutinou.

V kronike obce Nemečky je zaznamenané, že v roku 1950 sa pri stavbe cesty Prašice – Nemečky priamo v intraviláne dediny našli zvyšky starého sídliska ľudí, ktorí tu žili asi v treťom tisícročí pred naším letopočtom.

Topoľčany a okolie z neba

Rozhľadňa na Marháte stojí na mieste, kde v roku 1947 miestny farár a veľký fanúšik turistiky dal vystavať veľký kovový kríž s napísanými slovami „Bože, ochraňuj turistov“.

V kaštieli v Radošine mal podľa mobiliára z roku 1804: sálu s porcelánom z Viedne, dennú izbu, spálňu biskupa, knižnicu, bočnú izba kanonika, okrúhlu zelená miestnosť, červenú izbu, žltú izbu, kanceláriu správcu, sálu prefekta a kancelárie úradníkov, átrium, kaplnku, biliardovú sieň, miestnosť s krbom, ošetrovňu, sekretariát biskupa, pálenicu, sklad dreva, tajnú miestnosť, pracovne kancelistu a ďalších správcov, jednu malú a dve veľké kuchyne, väzenie, stajne a miestnosti na kovové a drevené náradie.

Topoľčany a okolie z neba

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This