Zaujímavosti o Tvrdošíne a jeho okolí

2. 03. 2021Zaujímavosti

V roku 1991, pri poslednej rekonštrukcii unikátneho Kostola Všetkých svätých v Tvrdošíne, našli tesári vo vežičke kovovú schránku s písomným záznamom v latinčine: „Hovorí sa, že mesto Tvrdošín postavilo tento drevený kostol v r. 1390. Oprava kostola bola v rokoch 1550, 1654,a 1770, najnovšie však v r. 1890. Kríž staviame však dnes 25.6. vo sviatok eucharistického Srdca Ježišovho roku 1936….“ Gotický kostol, postavený z dreva na tvrdošínskom cintoríne, bol 7. júla 2008 zapísaný s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi Karpatského oblúka do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Elektrina bola do Tvrdošína zavedená v roku 1918.

Trstenú napojili na telefónne vedenie v roku 1909.

Podľa legendy sa vraj na Luciu všetky strigy z Oravy zlietali v Trstenej. V ten večer bolo preto nehodno prechádzať cez toto mesto. Cez noc gazdovia zamykali maštale, aby im bosorky neuriekli dobytok. Ženy neplákali prádlo, lebo si mysleli, že perú bosorky. Muži zase nechodievali do hory, lebo by ich strigy mohli zviesť na zlú cestu. V podvečer všetci jedli cesnak, aby boli na noc uchránení pred bosorkami.

Podľa posledných výskumov sa predpokladá, že dnešná obec Nižná je staršou osadou ako Tvrdošín. Významnejšiemu postaveniu však Tvrdošín vďačí svojej výhodnej polohe a zriadeniu tridsiatkovej stanice pri brode cez rieku Orava.

Neďaleko Nižnej stoja ruiny Františkovej huty z roku 1836. Zaujímavé je, že táto klasicistická továrenská budova, nebola zrejme nikdy celkom dostavaná: pri archeologických výskumoch neboli objavené zvyšky po tavbe ani pozostatky prestrešenia budovy. V ruinách železiarne natáčal režisér Juraj Jakubisko scény do filmov Tisícročná včela a Nejasná správa o konci sveta.

Existujú dve verzie vzniku názvu obce Habovka: Podľa kroniky habovskej farnosti názov obce pochádza od názvu poľskej obce Chabówky, z ktorej niekoľko obyvateľov prišlo do novozaloženej obce a ktorí ponechali meno svojej pôvodnej vlasti pre novú obec. Iné zdroje hovoria, že názov obce môže vychádzať aj zo slova chabovina, chabovka – krovím pokrytý terén, chrastie.

Obec Liesek založil gróf František Thurzo v roku 1558 pre pastierov oviec. Keď vznikla, mala len tri domy.

Obec Oravský Biely Potok nazvali najskôr iba Biely Potok podľa pretekajúceho potoka popri nej, ktorý na kamenistom podklade a strmom spáde vytváral bielu penu. Prívlastok Oravský dostala v roku 1927, aby sa odlíšila od obce Biely Potok pri Ružomberku.

Po brehoch rieky Orava sa už v časoch pred keltským osídlením vinula stará kupecká cesta, známa ako Jantárová, či Soľná cesta. Karavány po nej zabezpečovali prevoz tovaru od terajšieho baltského pobrežia v Poľsku až na Balkánsky polostrov na juhu Európy.

V obci Podbiel bola za uhorských čias druhá colná kontrola, pretože colnicu v Tvrdošíne niektorí kupci kvôli poplatkom obišli. V Podbieli však už platiť museli, lebo sa nedal obísť.

V Múzeu oravskej dediny Zuberec– Brestová je viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry. Okrem obytných domov tam stoja aj technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň či hrnčiarska pec, ako aj drevený kostol.

V týchto dňoch vzniká publikácia Tvrdošín a okolie z neba, o ktorej Vám bližšie informácie poskytne naša regionálna projektová manažérka Ing. Adriana Drugová na tel.číslo 0915 435 966 alebo napíšte e-mail na drugova@cbs.sk. Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám  ako bude kniha vyzerať. Viac informácii o knihe sa dočítate tu. 

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This