Zaujímavosti o Tvrdošíne a jeho okolí

2 marca, 2021

Zaujímavosti

V roku 1991, pri poslednej rekonštrukcii unikátneho Kostola Všetkých svätých v Tvrdošíne, našli tesári vo vežičke kovovú schránku s písomným záznamom v latinčine: „Hovorí sa, že mesto Tvrdošín postavilo tento drevený kostol v r. 1390. Oprava kostola bola v rokoch 1550, 1654,a 1770, najnovšie však v r. 1890. Kríž staviame však dnes 25.6. vo sviatok eucharistického Srdca Ježišovho roku 1936….“ Gotický kostol, postavený z dreva na tvrdošínskom cintoríne, bol 7. júla 2008 zapísaný s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi Karpatského oblúka do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Elektrina bola do Tvrdošína zavedená v roku 1918.

Trstenú napojili na telefónne vedenie v roku 1909.

Podľa legendy sa vraj na Luciu všetky strigy z Oravy zlietali v Trstenej. V ten večer bolo preto nehodno prechádzať cez toto mesto. Cez noc gazdovia zamykali maštale, aby im bosorky neuriekli dobytok. Ženy neplákali prádlo, lebo si mysleli, že perú bosorky. Muži zase nechodievali do hory, lebo by ich strigy mohli zviesť na zlú cestu. V podvečer všetci jedli cesnak, aby boli na noc uchránení pred bosorkami.

Podľa posledných výskumov sa predpokladá, že dnešná obec Nižná je staršou osadou ako Tvrdošín. Významnejšiemu postaveniu však Tvrdošín vďačí svojej výhodnej polohe a zriadeniu tridsiatkovej stanice pri brode cez rieku Orava.

Neďaleko Nižnej stoja ruiny Františkovej huty z roku 1836. Zaujímavé je, že táto klasicistická továrenská budova, nebola zrejme nikdy celkom dostavaná: pri archeologických výskumoch neboli objavené zvyšky po tavbe ani pozostatky prestrešenia budovy. V ruinách železiarne natáčal režisér Juraj Jakubisko scény do filmov Tisícročná včela a Nejasná správa o konci sveta.

Existujú dve verzie vzniku názvu obce Habovka: Podľa kroniky habovskej farnosti názov obce pochádza od názvu poľskej obce Chabówky, z ktorej niekoľko obyvateľov prišlo do novozaloženej obce a ktorí ponechali meno svojej pôvodnej vlasti pre novú obec. Iné zdroje hovoria, že názov obce môže vychádzať aj zo slova chabovina, chabovka – krovím pokrytý terén, chrastie.

Obec Liesek založil gróf František Thurzo v roku 1558 pre pastierov oviec. Keď vznikla, mala len tri domy.

Obec Oravský Biely Potok nazvali najskôr iba Biely Potok podľa pretekajúceho potoka popri nej, ktorý na kamenistom podklade a strmom spáde vytváral bielu penu. Prívlastok Oravský dostala v roku 1927, aby sa odlíšila od obce Biely Potok pri Ružomberku.

Po brehoch rieky Orava sa už v časoch pred keltským osídlením vinula stará kupecká cesta, známa ako Jantárová, či Soľná cesta. Karavány po nej zabezpečovali prevoz tovaru od terajšieho baltského pobrežia v Poľsku až na Balkánsky polostrov na juhu Európy.

V obci Podbiel bola za uhorských čias druhá colná kontrola, pretože colnicu v Tvrdošíne niektorí kupci kvôli poplatkom obišli. V Podbieli však už platiť museli, lebo sa nedal obísť.

V Múzeu oravskej dediny Zuberec– Brestová je viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry. Okrem obytných domov tam stoja aj technické stavby ako mlyn na vodný pohon, plátennícky mangeľ na hladenie modrotlače, olejáreň či hrnčiarska pec, ako aj drevený kostol.

V týchto dňoch vzniká publikácia Tvrdošín a okolie z neba, o ktorej Vám bližšie informácie poskytne naša regionálna projektová manažérka Ing. Adriana Drugová na tel.číslo 0915 435 966 alebo napíšte e-mail na drugova@cbs.sk.Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám  ako bude kniha vyzerať. Viac informácii o knihe sa dočítate tu.