Zaujímavosti o Veľkom Krtíši a jeho okolí

25 mája, 2020

Zaujímavosti

O pôvode slova Krtíš, v latinčine Curtus, Kurtus, alebo Kurthes medzi historikmi, lingvistami a ďalšími odborníkmi dosiaľ niet jednoznačnej zhody a jeho riešenie zostáva i naďalej otvoreným problémom. Názov mesta sa písomne prvý raz spomína v listine, vydanej kráľovskou kanceláriou 9. septembra 1245.

Katastrálne hranice medzi Veľkým Krtíšom, Plachtincami a Dačovým Lomom boli v minulosti hranicou dvoch historických regiónov, Novohradu a Hontu.

Poslednou súkromnou majiteľkou hradu Modrý Kameň bola grófka Gabriela Almássyová, ktorá ho v roku 1923 predala spolu s kaštieľom a okolitými pozemkami československému štátu.

Modrý Kameň

Modrý Kameň bol od roku 1923 do roku 1960 okresným mestom. Počtom obyvateľov bolo zároveň dlho najmenším slovenským mestom. Podľa údajov z konca roku 2019 sa to však zmenilo a aktuálne je už druhé od konca. Najmenej obyvateľov majú Dudince.

V zbierkach Múzea bábkarských kultúr a hračiek, ktoré sídli na hrade Modrý Kameň, je 17 tisíc predmetov.

Ipeľské Hony

Názov Plachtince je pravdepodobne odvodený od toho, že sa v obci tkali plachty. Prvý raz sa samostatne Dolné a Horné Plachtince spomínajú v roku 1245 ako Palohta Inferior (Dolné) a Palohta Superior (Horné Plachtince). Z roku 1439 je už známy aj názov tretej samostatnej dediny Stredné Plachtince: Középpalohta.

Opavská Hora

Pri obci Príbelce pri ťažbe piesku pred štyridsiatimi rokmi objavili paleontologické nálezisko s tisíckami žraločích zubov, kostí rýb a skamenelín lastúrnikov. Vedci zistili, že sú 16,7 milióna rokov staré.

V lese neďaleko dedinky Sucháň sa nachádza tzv. trúbiaci kameň. Pozoruhodný balvan má dva otvory ak človek správne fúkne, ozve sa silný a do ďaleka znejúci tón. Traduje sa, že v čase tureckej okupácie tento kameň slúžil ako signalizačné zariadenie.

Ipeľ

Na Kamennom vrchu nad obcou Kosihovce sa nachádzajú úlomky skamenených zvyškov prastarých morských rastlín. Vrchol je pozostatok podmorského lávového prúdu spred mnohých miliónov rokov.

Pre región Veľkého Krtíša a sa pripravuje nový projekt Veľký Krtíš a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.