Zaujímavosti o Veľkom Krtíši a jeho okolí

25. 05. 2020Zaujímavosti

O pôvode slova Krtíš, v latinčine Curtus, Kurtus, alebo Kurthes medzi historikmi, lingvistami a ďalšími odborníkmi dosiaľ niet jednoznačnej zhody a jeho riešenie zostáva i naďalej otvoreným problémom. Názov mesta sa písomne prvý raz spomína v listine, vydanej kráľovskou kanceláriou 9. septembra 1245.

Katastrálne hranice medzi Veľkým Krtíšom, Plachtincami a Dačovým Lomom boli v minulosti hranicou dvoch historických regiónov, Novohradu a Hontu.

Poslednou súkromnou majiteľkou hradu Modrý Kameň bola grófka Gabriela Almássyová, ktorá ho v roku 1923 predala spolu s kaštieľom a okolitými pozemkami československému štátu.

Modrý Kameň

Modrý Kameň bol od roku 1923 do roku 1960 okresným mestom. Počtom obyvateľov bolo zároveň dlho najmenším slovenským mestom. Podľa údajov z konca roku 2019 sa to však zmenilo a aktuálne je už druhé od konca. Najmenej obyvateľov majú Dudince.

V zbierkach Múzea bábkarských kultúr a hračiek, ktoré sídli na hrade Modrý Kameň, je 17 tisíc predmetov.

Ipeľské Hony

Názov Plachtince je pravdepodobne odvodený od toho, že sa v obci tkali plachty. Prvý raz sa samostatne Dolné a Horné Plachtince spomínajú v roku 1245 ako Palohta Inferior (Dolné) a Palohta Superior (Horné Plachtince). Z roku 1439 je už známy aj názov tretej samostatnej dediny Stredné Plachtince: Középpalohta.

Opavská Hora

Pri obci Príbelce pri ťažbe piesku pred štyridsiatimi rokmi objavili paleontologické nálezisko s tisíckami žraločích zubov, kostí rýb a skamenelín lastúrnikov. Vedci zistili, že sú 16,7 milióna rokov staré.

V lese neďaleko dedinky Sucháň sa nachádza tzv. trúbiaci kameň. Pozoruhodný balvan má dva otvory ak človek správne fúkne, ozve sa silný a do ďaleka znejúci tón. Traduje sa, že v čase tureckej okupácie tento kameň slúžil ako signalizačné zariadenie.

Ipeľ

Na Kamennom vrchu nad obcou Kosihovce sa nachádzajú úlomky skamenených zvyškov prastarých morských rastlín. Vrchol je pozostatok podmorského lávového prúdu spred mnohých miliónov rokov.

Pre región Veľkého Krtíša a sa pripravuje nový projekt Veľký Krtíš a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This