Zaujímavosti o Vysokých Tatrách

12 januára, 2021

Zaujímavosti

Vo Vysokých Tatrách je 35 dolín a 26 vrcholov s výškou viac než 2 500 metrov nad morom.

Dná severných dolín vo Vysokých Tatrách sú položené nižšie než na južnej strane pohoria. Pradávne ľadovce boli na severe mohutnejšie a doliny tam eróziou viac vyhĺbili.

Mesto Vysoké Tatry sa celé rozkladá na území Tatranského národného parku. Najstaršou osadou a mestskou časťou je Starý Smokovec, založený v roku 1793.

Dolný Kubín a okolie z neba

Dopravu z Popradu do Tatier začiatkom 20. storočia zabezpečovali konské záprahy, omnibusy, a trolejbusy. Tie sa však ukázali ako nevyhovujúce, preto sa pristúpilo k výstavbe elektrickej železnice. Prevádzka na trati Poprad – Starý Smokovec sa začala 20. decembra 1908. Vďaka dobrým hospodárskym výsledkom sa uvažovalo aj o ďalších tratiach, napríklad zo Štrbského Plesa do Liptovského Hrádku, kvôli vypuknutiu Prvej svetovej vojny sa však už výstavba neuskutočnila.

Najvodnatejším vysokotatranským vodopádom je Skok v Mlynickej doline. Najdlhším je zase 80-metrový Kmeťov vodopád v doline Nefcerka.

Dolný Kubín a okolie z neba

Najväčším vysokotatranským plesom je Veľké Hincovo pleso, ktoré je zároveň aj najhlbším karovým jazerom v slovenskej časti veľhôr. Jeho rozloha je 20,08 hektára a najväčšia hĺbka 53 m. Nachádza sa v Hincovej kotline v hornej časti Mengusovskej doliny.

Gerlachovský štít je najvyšším vrcholom nielen Vysokých Tatier, ale celých Karpát.

Britské médiá uvádzajú, že keď v roku 2008 do Starého Smokovca zavítala anglická kráľovná Alžbeta II., bola to jej historicky prvá návšteva v akomkoľvek horskom stredisku na svete.

Dolný Kubín a okolie z neba

Na Skalnatom plese sa nachádza naša najvyššie položená botanická záhrada.

Vo Vyšných Hágoch je najvyššie položený železničný tunel na Slovensku. Nachádza sa v nadmorskej výške približne 1 120 metrov, je 170 metrov dlhý a vybudovali ho v roku 1935 na dopravu potravín a zásobovanie liečebného ústavu. Keďže sa končí priamo v pivničných priestoroch pod budovou liečebne, má len jeden vstupný portál.