Zaujímavosti o Vysokých Tatrách

12. 01. 2021Zaujímavosti

Vo Vysokých Tatrách je 35 dolín a 26 vrcholov s výškou viac než 2 500 metrov nad morom.

Dná severných dolín vo Vysokých Tatrách sú položené nižšie než na južnej strane pohoria. Pradávne ľadovce boli na severe mohutnejšie a doliny tam eróziou viac vyhĺbili.

Mesto Vysoké Tatry sa celé rozkladá na území Tatranského národného parku. Najstaršou osadou a mestskou časťou je Starý Smokovec, založený v roku 1793.

Dolný Kubín a okolie z neba

Dopravu z Popradu do Tatier začiatkom 20. storočia zabezpečovali konské záprahy, omnibusy, a trolejbusy. Tie sa však ukázali ako nevyhovujúce, preto sa pristúpilo k výstavbe elektrickej železnice. Prevádzka na trati Poprad – Starý Smokovec sa začala 20. decembra 1908. Vďaka dobrým hospodárskym výsledkom sa uvažovalo aj o ďalších tratiach, napríklad zo Štrbského Plesa do Liptovského Hrádku, kvôli vypuknutiu Prvej svetovej vojny sa však už výstavba neuskutočnila.

Najvodnatejším vysokotatranským vodopádom je Skok v Mlynickej doline. Najdlhším je zase 80-metrový Kmeťov vodopád v doline Nefcerka.

Dolný Kubín a okolie z neba

Najväčším vysokotatranským plesom je Veľké Hincovo pleso, ktoré je zároveň aj najhlbším karovým jazerom v slovenskej časti veľhôr. Jeho rozloha je 20,08 hektára a najväčšia hĺbka 53 m. Nachádza sa v Hincovej kotline v hornej časti Mengusovskej doliny.

Gerlachovský štít je najvyšším vrcholom nielen Vysokých Tatier, ale celých Karpát.

Britské médiá uvádzajú, že keď v roku 2008 do Starého Smokovca zavítala anglická kráľovná Alžbeta II., bola to jej historicky prvá návšteva v akomkoľvek horskom stredisku na svete.

Dolný Kubín a okolie z neba

Na Skalnatom plese sa nachádza naša najvyššie položená botanická záhrada.

Vo Vyšných Hágoch je najvyššie položený železničný tunel na Slovensku. Nachádza sa v nadmorskej výške približne 1 120 metrov, je 170 metrov dlhý a vybudovali ho v roku 1935 na dopravu potravín a zásobovanie liečebného ústavu. Keďže sa končí priamo v pivničných priestoroch pod budovou liečebne, má len jeden vstupný portál.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This