Žilina a okolie z neba

18. 02. 2020Novinky

Žilina je centrom severozápadného Slovenska, štvrtým najväčším slovenským mestom a niekedy sa jej hovorí „Perla na Váhu“. Mohla by sa však nazývať aj „Perlou troch riek“, keďže leží priamo pri sútoku Váhu, Kysuce a Rajčianky.

Mesto a jeho okolie sa považuje za bránu do Horného Považia. Tento región je jedinečný v spôsobe, akým spája veľké hory s veľkou riekou. Na kráľovskom Váhu sa práve pri Žilina začína druhý stupeň povestnej Vážskej kaskády a jej priehradné jazerá našu najdlhšiu rieku opticky ešte viac zmohutňujú. Jej kľukaté údolie pri pohľade zo zeme i z oblohy vytvára dojem závratnej hlbočiny.

Názov tohto dramaticky krásneho kraja kedysi v latinčine znel „Terra de Selinan“. Tak sa aspoň píše v historicky prvej zmienke o ňom. Významné však je, že nie dlho po latinčine sa objavuje aj prvý zápis v našom jazyku. Tzv. Žilinská kniha  z 15. storočia je dokumentom európskeho, ale predovšetkým národného významu: na jej ručne písaných a v koži viazaných stránkach sa nachádza najstarší knižný zápis v slovenskom jazyku (presnejšie, v slobvakizovanej češtine) na území Slovenska.

O histórii Žiliny by sa dalo písať dlho a veľa – veď ľudia tu žili už od staršej doby kamennej. Z minulosti dávnej i nedávnej zostali nielen hodnotné stavebné pamiatky, ako Budatínsky zámok či neopakovateľné otvorené arkádové chodby starobylého žilinského rínku, nazývané „laubne“, no i fantáziu podnecujúce záhady. Jednou z nich je dodnes nezodpovedaná otázka,kde vlastne stál Žilinský hrad, ktorý už počas stredoveku zmizol z povrchu zemského.

Rovnako dlho a mnoho by sa však dalo písať aj o žilinskom okolí: o Terchovej, kde sa narodil legendárny Juraj Jánošík. O nezameniteľných, vápnom maľovaných ornamentoch čičmianskych dreveníc. O Lietavskom hrade, ktorý svojou mierou zachovania patrí medzi najväčšie a najkrajšie zachované zrúcaniny nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Alebo o dvoch starobylých hradoch na dychberúcich bralách Strečnianskej tiesňavy, ktorá doslova prelamuje Malú Fatru na dve časti.

Ako sa však hovorí, jeden obraz vydá za tisíc slov – a v takomto vizuálne bohatom kraji možno i za viac. Preto sme sa namiesto písania rozhodli pripraviť knihu leteckých fotogtrafií Žilina a okolie z neba.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Žilina a okolie , v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Zavolajte ešte dnes regionálnu manažérku nášho vydavateľstva Miroslavu Daranskú na tel.číslo 0903 429 755 alebo napíšte e-mail na . Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Ponúkame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!

Pin It on Pinterest

Share This