Bývalé slobodné kráľovské mesto Levoča, máte možnosť vidieť z neba

29. 10. 2021Novinky

Mesto Levoča ako centrum jedinečného kraja plného historických pamiatok budete mať možnosť uvidieť z neba. Letecké pohľady na Hornádsku kotlinu pomôžu rozvíjať domáci cestovný ruch na Spiši.

Letecká skupina Slovensko z neba chce prispieť k rozvoju turizmu pripravovanou fotopublikáciou plnou leteckých záberov. Vzbudiť záujem verejnosti ako o mesto Levoču, tak aj o jej okolie je ambíciou práve vznikajúcej fotopublikácie Levoča a okolie z neba.

Zalietajte si nad levočským okresom aj vy

Realizačný tím leteckého fotografovania pracuje na zostavení najzaujímavejších záberov zo Spiša. Výška, v ktorej letecký tím fotografie zhotovuje priamo z lietadla, je úplne vhodná na to, aby sa čitateľ dokázal preniesť do kokpitu lietadla. Tak má možnosť kochať sa jedinečnými pohľadmi na tento významný historický región.

Dotknúť sa neba z Mariánskej hory

Levoča z každej strany obklopená národnými parkami, ktorej scenériu dopĺňa panoráma Vysokých Tatier je región, v ktorom nájde zaľúbenie každý návštevník. Veľmi navštevované pútnické miesto Mariánska hora vyzerá z pohľadu vtákov, akoby ste sa dokázali natiahnutím ruky dotknúť neba a tak byť bližšie k Bohu. Spišská Kapitula pôsobí zhora ako obrovský opevnený hrad medzi obydliami.

„Levočský región je z pohľadu vtákov skutočne fascinujúci. Každý nemá tú možnosť zalietať si a vidieť tak svoj kraj, svoju rodnú zem z neba. Preto pripravovaná fotopublikácia Levoča a okolie z neba umožní pohľad zhora komukoľvek. Táto časť Spiša má skutočne obrovský potenciál pre rozvoj turizmu, a tak k tomu chceme prispieť aj my. Kniha bude ďalším čriepkom do mozaiky, ktorou je najväčšia edícia leteckých kníh na svete – Slovensko z neba,“ hovorí autor myšlienky, letecký fotograf a pilot Milan Paprčka.

Ako hovorí Paprčka, hlavnou myšlienkou týchto kníh je, aby každá slovenská obec mala knižne vydaný aspoň jeden letecký záber zo svojho katastra. Takže táto kniha nebude len o samotnom meste Levoča, ale aj o tej najmenšej obci v jej okrese.

Obsahovať bude viac než stodvadsať záberov

Pripravovaná fotopublikácia bude obsahovať vyše stodvadsať leteckých záberov. Pohľadom z vtáčej perspektívy predstaví okres Levoče z pohľadu, aký sa naskytne len málokomu. Lietanie nad týmto regiónom je skutočne zážitok. To, čo sa nám zdá zdola obyčajné, zhora je to úplne iné. A teraz chcem priblížiť ľuďom, ktorí žijú celý život v okrese Levoča, ich rodný kraj z takého pohľadu, aký sami nepoznajú. Z neba,“ upresňuje Paprčka.

Kniha bude dvojjazyčná

Fotografie Levoče a jej okolia budú doplnené v textovej časti knihy informáciami nielen o mestách a obciach, ale aj o rôznych inštitúciách či spoločnostiach pôsobiacich v tomto svetoznámom regióne. Všetky články v knihe, ako aj poetické popisy k fotografiám, budú v slovenskom i anglickom jazyku,“ spresňuje regionálna projektová manažérka Petra Beňová, ktorá je súčasťou tvorivého tímu a pohybuje sa priamo v tomto regióne. 

Podľa jej slov, realizátori projektu uvítajú, ak sa do vytvorenia tejto ojedinelej publikácie zapoja aj viacerí lokálni partneri. Okrem samospráv miest a obcí sa môžu prezentovať aj kultúrne a vzdelávacie inštitúcie, spoločenské organizácie, či podniky sídliace na tomto území.

Na kontaktnom emaile sa v prípade záujmu stať sa súčasťou leteckej knihy, dozviete podrobnejšie informácie.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This