Bývalé slobodné kráľovské mesto Levoča, máte možnosť vidieť z neba

29 októbra, 2021

Novinky

Mesto Levoča ako centrum jedinečného kraja plného historických pamiatok budete mať možnosť uvidieť z neba. Letecké pohľady na Hornádsku kotlinu pomôžu rozvíjať domáci cestovný ruch na Spiši.

Letecká skupina Slovensko z neba chce prispieť k rozvoju turizmu pripravovanou fotopublikáciou plnou leteckých záberov. Vzbudiť záujem verejnosti ako o mesto Levoču, tak aj o jej okolie je ambíciou práve vznikajúcej fotopublikácie Levoča a okolie z neba.

Zalietajte si nad levočským okresom aj vy

Realizačný tím leteckého fotografovania pracuje na zostavení najzaujímavejších záberov zo Spiša. Výška, v ktorej letecký tím fotografie zhotovuje priamo z lietadla, je úplne vhodná na to, aby sa čitateľ dokázal preniesť do kokpitu lietadla. Tak má možnosť kochať sa jedinečnými pohľadmi na tento významný historický región.

Dotknúť sa neba z Mariánskej hory

Levoča z každej strany obklopená národnými parkami, ktorej scenériu dopĺňa panoráma Vysokých Tatier je región, v ktorom nájde zaľúbenie každý návštevník. Veľmi navštevované pútnické miesto Mariánska hora vyzerá z pohľadu vtákov, akoby ste sa dokázali natiahnutím ruky dotknúť neba a tak byť bližšie k Bohu. Spišská Kapitula pôsobí zhora ako obrovský opevnený hrad medzi obydliami.

„Levočský región je z pohľadu vtákov skutočne fascinujúci. Každý nemá tú možnosť zalietať si a vidieť tak svoj kraj, svoju rodnú zem z neba. Preto pripravovaná fotopublikácia Levoča a okolie z neba umožní pohľad zhora komukoľvek. Táto časť Spiša má skutočne obrovský potenciál pre rozvoj turizmu, a tak k tomu chceme prispieť aj my. Kniha bude ďalším čriepkom do mozaiky, ktorou je najväčšia edícia leteckých kníh na svete – Slovensko z neba,“ hovorí autor myšlienky, letecký fotograf a pilot Milan Paprčka.

Ako hovorí Paprčka, hlavnou myšlienkou týchto kníh je, aby každá slovenská obec mala knižne vydaný aspoň jeden letecký záber zo svojho katastra. Takže táto kniha nebude len o samotnom meste Levoča, ale aj o tej najmenšej obci v jej okrese.

Obsahovať bude viac než stodvadsať záberov

Pripravovaná fotopublikácia bude obsahovať vyše stodvadsať leteckých záberov. Pohľadom z vtáčej perspektívy predstaví okres Levoče z pohľadu, aký sa naskytne len málokomu. Lietanie nad týmto regiónom je skutočne zážitok. To, čo sa nám zdá zdola obyčajné, zhora je to úplne iné. A teraz chcem priblížiť ľuďom, ktorí žijú celý život v okrese Levoča, ich rodný kraj z takého pohľadu, aký sami nepoznajú. Z neba,“ upresňuje Paprčka.

Kniha bude dvojjazyčná

Fotografie Levoče a jej okolia budú doplnené v textovej časti knihy informáciami nielen o mestách a obciach, ale aj o rôznych inštitúciách či spoločnostiach pôsobiacich v tomto svetoznámom regióne. Všetky články v knihe, ako aj poetické popisy k fotografiám, budú v slovenskom i anglickom jazyku,“ spresňuje regionálna projektová manažérka Petra Beňová, ktorá je súčasťou tvorivého tímu a pohybuje sa priamo v tomto regióne. 

Podľa jej slov, realizátori projektu uvítajú, ak sa do vytvorenia tejto ojedinelej publikácie zapoja aj viacerí lokálni partneri. Okrem samospráv miest a obcí sa môžu prezentovať aj kultúrne a vzdelávacie inštitúcie, spoločenské organizácie, či podniky sídliace na tomto území.

Na kontaktnom emaile benova@cbs.sk sa v prípade záujmu stať sa súčasťou leteckej knihy, dozviete podrobnejšie informácie.