Gelnica a okolie z neba

13 septembra, 2021

Knihy, Novinky

V nádhernom prostredí Spišsko-gemerského Rudohoria na východe Slovenska tiahne sa priam až romantické údolie rieky, ktorú kedysi pradávno nazvali Gnilec. Príroda tento kút sveta obdarovala nielen malebnosťou, ale aj štedrosťou nerastného bohatstva v podzemí. Našim slovanským predkom ho začiatkom stredoveku prišli pomôcť dolovať šikovní nemeckí ťažiari a tí podľa rieky nazvali mesto, čo tu vyrástlo. Podľa Gnilca vznikol Gollnitz. A z Gollnitza dnešná Gelnica.

Mesto vystupuje z Hnileckej doliny na ľavom brehu rieky a terasovito stúpa k severným svahom vrchov. Zhluk typických baníckych domčekov a krivoľakých uličiek sa rozširuje v malebné námestie, ktoré nám stále pripomína epochu rozkvetu slobodného kráľovského banského mesta, keď sa tu ťažila medená aj železná ruda, ortuť, olovo, ba aj zlato a striebro. Gelnica bola významným strediskom hornouhorského baníctva a mala aj vlastné gelnické banské právo.

Kovy dokonca zostali v tunajších tradíciách a remeslách dlho po tom, ako sa miestne bane vyprázdnili. Ešte v 19. storočí bolo najvýnosnejšou živnosťou klinčikárstvo a gelnické klince a reťaze boli známe v celom Uhorsku.

V Gelnici aj okolitých baníckych dedinkách je históriu cítiť dodnes a atmosféra starobylosti ešte obohacuje túto jedinečnú krajinu a láka k objavovaniu jej krás. Môžete sa nechať viesť cestičkami k vzácnym kultúrnym pamiatkam, kráčať chodníčkami na šumiace stráne hôr a do tichých zákutí prírodných i priehradných jazier. Za panoramatickými výhľadmi as dá vydať po strmých stráňach Kojšovskej hole, ale ak chcete, môžete pridať k nám – a vystúpať až nad jej vrchol prostredníctvom dychberúcich leteckých fotografií na stránkach knižky Gelnica a okolie z neba.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Gelnicu a okolie , v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Ako je možné vstúpiť do projektu?

Zavolajte ešte dnes regionálneho manažéra nášho vydavateľstva Ing. Beátu Naščákovú na tel.číslo 0905 465 896 alebo napíšte e-mail na nascakova@cbs.sk. Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.