Ikarovské pohľady na Vranov nad Topľou a okolie

20. 05. 2019Novinky

Starobylé zemplínske mesto Vranov nad Topľou a jeho okolie je jedným z dobre utajovaných krásnych zákutí Slovenska. Možno za to trochu vďačí aj dlhej reťazi Slanských vrchov, ktorá ho od západu ohraničuje ako gigantický zalesnený múr. Predstavte si však na chvíľu, že práve z týchto vrcholov by ste odrazu mohli ikarovsky vzlietnuť a ako bájni hrdinovia či hrdinky voľne plachtiť vysoko nad východoslovenskou krajinou.

Z výšky by ľahko uvideli, že väčšia časť vranovského okresu sa rozprestiera na zvlnenej rovine povodia rieky Topľa. Samotný Vranov nad Topľou sa pri prelete nad ním ukáže v slnečnom svetle ako mesto pekného bývania, širokých ulíc, ale aj dlhej a hrdej histórie, zhmotnenej v stáročia stojacich múroch chrámu Narodenia Panny Márie.

Už spomínané Slanské vrchy sú blízkym rajom turistov a objaviteľov prírodných krás i technických pamiatok. Na svoje odhalenie v nich čakajú Dubnické opálové bane, studený gejzír v Herľanoch, skalné útvary aj minerálne pramene.

Vranovu nad Topľou a jeho okoliu však dáva mimoriadny chatakter aj to, že sa tu nachádza jedno z našich malých slovenských morí, Domaša. Jej brehy majú dĺžku viac ako štyridsať kilometrov, sú prevažne zalesnené a plné pokladov v podobe malebných útočísk pre rybárov, hubárov, turistov, cyklistov a vlastne každého, kto sa chce aspoň na chvíľu stratiť, aby mohol objavovať.

Už čoskoro sa budete môcť pri objavovaní podobne stratiť v množstve krásnych leteckých záberov na stránkach knihy Vranov nad Topľou a okolie z neba. Práve na nej začíname pracovať a veríme, že sa z tohto projektu stane pútavé a bohaté dielo aj vďaka vašej pomoci.

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?
Ak vo Vranove nad Topľou a jeho okolí žijete, pracujete či podnikáte, pridajte sa a poďte tvoriť knihu spolu s nami. Podeľte sa s čitateľmi na celom Slovensku i za jeho hranicami o ďalšie zaujímavosti a pozoruhodnosti.Všetky tieto i mnohé ďalšie zaujímavosti nájdete zvečnené na obrázkoch v pripravovanej knihe Vranov nad Topľou a okolie z neba. Práve sme na nej začali pracovať a ak máte chuť, pridajte sa k nám. Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Vranov nad Topľou, v tom najlepšom svetle

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!

Zavolajte ešte dnes regionálneho manažér nášho vydavateľstva Ing. Ľuboša Vyskoča na tel.číslo 0917 870 413 alebo napíšte e-mail na Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Pomáhame rásť slovenskému cestovnému ruchu. Pridajte sa k nám!

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This