Ivan Bella uvedie do života až 40 leteckých kníh z edície Slovensko z neba – už túto sobotu

4 mája, 2022

Krst, Novinky

Festival letectva prinesie na piešťanské letisko 6. – 8. mája 2022 slovenský unikát. Lietadlá budú predvádzať akrobacie nielen cez deň, ale aj v noci a celá šou bude okorenená pyrotechnickými a laserovými efektmi. Novinkou bude aj šou so 100 dronmi a balónová šou. Rovnako bohatý program ako pre dospelých je pripravený aj pre deti.

Začiatok mája bude naozaj veľkolepý. Festival letectva, Piešťany 2022 (6. – 8. mája 2022) ponúkne bezpochyby veľkorysý program. Od piatka je pre návštevníkov pripravená európska výstava letectva – Aeroexpo, kde bude možné obdivovať viac ako 70 kusov leteckej techniky z celej Európy. Bonbónikom budú kúsky, ktoré zožali úspech aj na nedávnom EXPO v Dubaji a pripravená je slovenská premiéra ultraľahkého vrtuľníka. Organizátori sprístupnia túto výstavu pre všetkých záujemcov už v piatok, 6. mája od 9:00 hod. do 14:00 hod. zadarmo. Následne sa letisko pre verejnosť uzavrie, aby mohla nastať príprava na najväčší ťahák tohtoročného Festivalu letectva. Od 17:00 hod. do 23:00 hod. sa môžu návštevníci tešiť na lety, ktoré budú na Slovensku absolútnou novinkou, lietať sa bude za šera a v noci. Viacerí účastníci majú na špeciálne upravených lietadlách, vrtuľníkoch, vetroňoch či padákoch umiestnené rôzne farebné dymy a pyrotechniku.

Na festivale letectva budeme mať zastúpenie aj my. Dňa 07. mája po 10:00 hod sa v Piešťanoch na letisku slávnostne uvedie do života 40 leteckých kníh z našej edície Slovensko z neba. Knihy, ktoré sa ešte nedočkali svojho slávnostného uvedenia do knižného sveta, sme sa rozhodli spoločne „pokrstiť“ na festivale letectva.  Slávnostného aktu symbolickým pokvapkaním kníh leteckým olejom sa zhostí veľmi vzácny hosť, stíhací pilot a prvý slovenský kozmonaut IVAN BELLA.

Srdečne vás mene organizátorov podujatia Airfest Piešťany ako aj vydavateľského tímu pozývame na tento nezabudnuteľný zážitok. Počas celých troch dní nás môžete nájsť aj v stánku, kde budeme prezentovať naše produkty a v časti Aerosalónu budú vystavené aj naše dva miláčiky – VIPER-e. Pred odbornou verejnosťou dokonca bude Milan Paprčka prezentovať našu činnosť.

V sobotu, 7. mája 2022 sa  brány letiska otvoria o 10:00 hod. a lietať sa bude nielen v noci, ale výdatne aj cez deň. Pripravený je zároveň pestrý sprievodný program. Popri letových ukážkach sa zabavia aj celé rodiny. Na ploche až 8000 m2 bude pre všetky vekové kategórie k dispozícii zdarma rodinná a detská zóna. Pre tých menších, ale aj  tínedžerov je pripravená zábava a športové vyžitie. Okrem leteckých exhibícií historických lietadiel bude pre návštevníkov sprístupnená aj vonkajšia expozícia Vojenského historického múzea. V rámci spomienky spojenej s výročím úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika sa objaví aj kus opláštenia z lietadla Caproni Ca.33, v ktorom roku 1919 zahynul. V nedeľu, 8. mája bude Letisko Piešťany pre návštevníkov prístupné od 10:00 hod. do 17:00 hod. a lietať sa bude len počas dňa.

Na čo sa môžeme tešiť?

Okrem tradičnej účasti lietadiel Vzdušných síl OS SR a Letky Ministerstva vnútra SR sa na Festivale letectva predstaví škandinávska akrobatická skupina CATWALK – lietajúce mačky pózujúce na krídlach lietadla. Návštevníci budú môcť sledovať formáciu Ragnarök, ale aj pilotov so sólo ukážkami dvojplošníkov Thor a Fenhir. Chýbať nebudú akrobatickí velikáni, Zoltán Veres z Maďarska, Marek Choim z Poľska, Martin Šonka z Českej republiky či  Kairys Jurgis z Litvy na Suchoji Su-31. Chýbať nebude zoskupenie profesionálnych slovenských a českých parašutistov Compact Skydive Team či poľského teamu Sky Magic. Z Poľska na piešťanské letisko priletí aj MiG 15 a letecký kúzelník Dawid Walas na vrtuľnícku BO 105. Návštevníci sa môžu ďalej tešiť na nezabudnuteľných Očovských bačov so 40-ročnou tradíciou, ale aj na nováčikov – zoskupenie štyroch lietadiel Viper SD-4. Nadšenci histórie sa potešia účasti Pterodactyl Flight a historických kúskov – lietadiel Beech C45H Expeditor, Jak3 či BF109 Messerschmitt.

Informácie o predpredaji vstupeniek, programe a ďalších aktualitách nájdete na: www.festivalletectva.skwww.predpredaj.sk