Knihu do sveta vyprevadí voda z kežmarskej fontány

27. 04. 2022Knihy, Krst

Od pondelka 2. mája si oddychový priestor pri kežmarskej radnici môžu obyvatelia a návštevníci mesta užiť aj s fontánou, ktorej opätovné spustenie symbolicky otvorí sezónu letných terás v meste. Tohtoročné spustenie bude spojené s krstom knihy. Pre milovníkov turistiky v slovenskej prírode je zaujímavé, že práve z Kežmarku viedli historicky prvé cesty k bádaniu vo Vysokých Tatrách. Po spolupráci mesta so spoločnosťou CBS svetlo sveta uzrela publikácia Kežmarok a okolie z neba.

Zábery z miest a obcí kežmarského okresu
Mnohí z nás si možno nevedia predstaviť, ako Kežmarok vyzerá zhora. Je to úplne iný pohľad a to, čo sa môže zdola zdať nezaujímavé, je zhora výnimočné a jedinečné. „V knihe má každá jedna, aj tá najmenšia, obec svoju leteckú fotografiu. Takto si môže celý okres Kežmarok preletieť každý. Kniha je inšpiráciou aj pre návštevníkov, keďže si môžu svoj výlet naplánovať aj podľa zaujímavých miest, ktoré uvidia z neba,“ informovala Andrea Farkašová, spoluautorka publikácie. Vydanú fotopublikáciu si môže záujemca zakúpiť v Kežmarku, ale i po celom Slovensku. Knihy sú dostupné aj na eshope vydavateľstva CBS. Bližšie informácie poskytnú už samotní autori počas jej uvedenia v Kežmarku.

Symbolické vyprevadenie publikácie do sveta
Uvedeniu na knižný trh bude predchádzať symbolický krst, kde vodou z fontány primátor mesta Kežmarok a zástupca spoločnosti CBS vyprevadia knihu do sveta. Ak neovplyvní slávnostné podujatie počasie, tak od 2. mája majú Kežmarčania k obdivu okrem fontány i novú publikáciu s leteckými zábermi na rodný kraj. Oddelenie kultúry, komunikácie a propagácie pripravuje kultúrny program so začiatkom o 13.00 hod.

Kežmarská fontána pred radnicou
Fontána, ktorá má moderný ráz so zreteľom na historickosť mesta, bola do prevádzky uvedená po prvýkrát v septembri 2019. Je vyrobená z travertínu a farbou korešponduje s historickou radnicou. Výška vodných prúdov sa automaticky mení podľa sily vetra. Pôvodná fontána, ktorá bola na mieste, kde v súčasnosti stojí najvyšší lampový stĺp, bola odstránená v roku 1997. Cieľom vybudovania vodného prvku bola okrem iného aj eliminácia negatívnych vplyvov zmeny klímy na mestské prostredie.

Pred spustením fontány samospráva plánuje jej čistenie a kontrolu funkčnosti systému. V suteréne radnice sa nachádza studňa, ktorá sa využíva ako jej vodný zdroj. „Som rád, že fontána sa ľuďom páči. O tom, že bude pri radnici, rozhodla skutočnosť, že v suteréne radnice je spodná voda, ktorá prechádza popod základy a odtiaľ do kanalizácie. Vďaka fontáne sme našli pre ňu využitie, ktoré má aj ekologický a úsporný podtón,“ ozrejmil jej fungovanie Jozef Figlár. Fontána bude skrášľovať centrum mesta od 8.00 do 21.00 hod. a vo večerných hodinách bude osvetlená.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This