Liptovský Mikuláš a okolie z neba

20 septembra, 2021

Novinky

Liptovský Mikuláš leží na pravom brehu rieky Váh, ktorá tu preteká stredom dlhej a krajinársky priam dokonalej Liptovskej kotliny. Mesto a jeho okolie bezprostredne obkolesujú výrazné vrcholy Chočských vrchov a majestátne hradby hrebeňov Nízkych a Západných Tatier. Panorámu v diaľke dopĺňajú vysokotatranské končiare. Keď sa k tomu pridá rozsiahla vodná hladina priehradného jazera Liptovskej Mary či lúky a polia doširoka sa rozbiehajúce od vážskych brehov, nikoho asi neprekvapí, že tento kus zeme patrí k najmalebnejším, ktoré na Slovensku máme.

Bytca

Život ľudí sa tu oddávna sústreďoval priamo uprostred kotliny, v meste Liptovský Mikuláš na pravom brehu Váhu. Prvú vyspelú kultúru s rozvinutým remeslom a bohatým náboženským životom sem priniesli už Kelti a trvalé osídlenie potom slovanské kmene. Liptovský Mikuláš sa z farskej osady pretvoril na stredoveké mestečko, ktoré sa koncom 17. storočia stalo sídlom Liptovskej župy a tým i jej administratívnym a politickým centrom. Vďaka tomu sa aj osudovo zapísal nielen do slovenských dejín, ale aj legiend, keď tu v marci 1713 súdili, odsúdili a aj popravili zbojníka a hrdinu ľudových príbehov Juraja Jánošíka.

Bytca

Keď sa povie Jánošík, nevdojak sa pred očami vynoria nielen zbojnícke scény, ale aj nádherné prírodné scenérie. V bezprostrednom okolí Liptovského Mikuláša zaujme najmä svetovo preslávený systém Demänovských jaskýň v dramaticky krásnej Demänovskej doline. Na všetky strany od mesta vedú cesty k horám, prechádzajúce do lesných chodníkov cez hlboké kaňony a pomedzi strmé bralá. A keď zájdete ešte ďalej, vaše kroky vstúpia medzi husté porasty kosodreviny a na temená trávnatých hôľ.

Bytca

Chcete ísť ešte vyššie a vidieť celú túto nádheru spoza hraníc pozemských pohľadov? Už čoskoro sa vám táto možnosť naskytne na stránkach pripravovanej novej knihy leteckých fotografií Liptovský Mikuláš a okolie z neba.

Sulovske skaly

Ste z tohto regiónu a chcete sa zviditeľniť?

Hľadáme práve vás, predstaviteľov samosprávy mesta, starostov obcí v jeho blízkom okolí, majiteľov firiem, riaditeľov škôl, výrobcov, či zástupcov kultúrnych organizácií. Aj vás, ktorí podnikáte a významne ovplyvňujete život v tomto regióne, staráte sa o ďalší rozvoj jeho slávneho mena, máte teraz možnosť zviditeľniť seba a vašu prácu.

Dávame vám priestor na prezentáciu v knihe, ktorá sa rozvetvenou distribúciou dostane k čitateľom na celom Slovensku, i za jeho hranice. Pomôžte odprezentovať váš región, Liptovský Mikuláš a okolie , v tom najlepšom svetle.

Pokiaľ by vám táto myšlienka mohla zabezpečiť rast cestovného ruchu vo vašom regióne, záujem o vaše služby, alebo potrebujete hodnotný prezentačný/propagačný predmet, poďte do toho!