NOVINKA! Bytča a okolie z neba

25. 01. 2022Knihy, Novinky

Michalovce a okolie z neba

Novinka z jedinečnej edície Slovensko z neba, je tu práve pre vás. Najnovší prírastok Bytča a okolie z neba z jedinečnej edície kníh leteckých fotografií vám ponúka toto mesto ležiace na severozápade Slovenska, v kotline medzi dlhánskymi dolinami Javorníkov a bizarnými skalami Súľovských vrchov, v originálnom pohľade  z „neba“!

Mesto Bytča vyrástlao na pravom brehu Váhu ako významné remeselné centrum regiónu. Pýchou mesta je renesančný kaštieľ pochádzajúci zo 16. storočia. Jeho súčasťou je noblesný Sobášny palác z roku 1601, predstavujúci jednu z najvýznamnejších renesančných pamiatok nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. K najkrajším a najvzácnejším pamiatkam v Bytči patrí aj neorománska synagóga. K zaujímavostiam mesta patrí aj štvorcové námestie s meštianskymi domami a dominantným Kostolom všetkých svätých z 13. storočia. Jedným z najväčších ťahákov regiónu je skalné mesto Súľovské skaly. Zaujímavé skalné veže, ihly, okná, brány, tiesňavy či rokliny sú doslova magnetom pre turistov. K najkrajším skalným výtvorom patrí 13 metrov vysoká Gotická brána. Podľa svojho tvaru nesú pozoruhodné názvy takmer všetky skalné útvary. Uprostred týchto skál sa ukrývajú aj zvyšky jedného z najneprístupnejších považských hradov. Z hradu Súľov už ostali len strohé časti múrov, no impozantné výhľady toto miesto ponúka aj dnes. Svojráznou romantikou oplývajú aj dlhočizné doliny či mnohé kopanice roztrúsené v juhovýchodnej časti Javorníkov. V dolinách dlhých aj 15 kilometrov sa tiahnu malebné obce známe aj hrdosťou na vlastné tradície.  Krásy tunajšej krajiny môžeme obdivovať z viacerých vyhliadkových miest či rozhľadní. Veľký Javorník je najvyšším vrchom Javorníkov a drží pomyselnú stráž nad celým regiónom. Nachádza sa na hlavnom hrebeni v blízkosti slovensko-českej štátnej hranice. V jeho okolí je vyhlásená aj rovnomenná národná prírodná rezervácia so vzácnymi vrcholovými lesmi pralesovitého charakteru. Ďalekými výhľadmi sa pýši aj rozhľadňa Luby na hlavnom hrebeni Javorníkov nad obcou Veľké Rovné. Strhujúcimi výhľadmi ohromujú aj mnohé vyhliadky v Súľovských vrchoch. Priam rozprávkové scenérie Súľovských skál sa veru len ťažko opozerajú.  Nachádza sa tu aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok Spoznajte tento kraj vďaka našej kniheBytča a okolie z neba.
Michalovce a okolie z neba

A na čo sa môžete tešiť?

V knihe vám predstavíme Bytču a jej okolie na leteckých fotografiách. Fotografie vznikali najmä v lete a na jar.  V knihe sa vám naskytnú nádherné pohľady na mesto, obce a prírodu. Ukážeme vám Bytču a jej nádherné okolie tak ako ho nepoznáte, pohľadom z vtáčej perspektívy, čo je veľmi netradičný zážitok.

Zalietajte si spolu s touto knihou ponad Bytču a jej okolie. Jedinečné fotografie z lietadla vám to umožnia.

Chcete vedieť aké zábery sa v knihe nachádzajú? Pripravili sme pre vás možnosť prezrieť si Bytča a okolie z neba aj online.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This