Prešov a okolie z neba!

29. 07. 2020Knihy, Novinky

Prešov a okolie z neba

Novinka z jedinečnej edície Slovensko z neba prichádza k vám. Najnovší prírastok Prešov a okolie z neba z unikátnej edície kníh leteckých fotografií vám ponúka toto nádherné mesto a jeho okolie v originálnom pohľade na aký nie ste zvyknutý.

Skutočným klenotom (nielen) východného Slovenska je tretie najväčšie slovenské mesto Prešov. Mesto mnohých prívlastkov – metropola Šariša. V minulosti bolo jedným z najvýznamnejších miest a centrom vzdelanosti Uhorska.  Sídli tu druhé najväčšie východoslovenské divadlo – Divadlo Jonáša Záborského, ale aj Divadlo Alexandra Duchnoviča – jediné slovenské divadlo hrajúce v rusínskom jazyku. Stoja tu aj jedny z najväčších slovenských chrámov rímskokatolíckej, gréckokatolíckej aj pravoslávnej cirkvi. Čerešničkou je prešovská baroková kalvária – jedna z najkrajších na Slovensku.
Prešov je spolu s celým okolím známy aj ako región dolný Šariš. Relatívne nížinatý región je husto posiaty malebnými dedinkami. So slávnou históriou v múroch na región z výšky hľadia starobylé a majestátne hrady. Šarišský hrad sa týči na neprehliadnuteľnom Šarišskom hradnom vrchu. Na strmom kopci sa týči i mohutná zrúcanina Kapušianskeho hradu. Podstatne menšie, no nemenej zaujímavé príbehy ukrývajú zvyšky hradu Šebeš či Zbojníckeho hradu. Slanské vrchy však okrem hradov ukrývajú aj vzácne klenoty – opály. Slávne dubnícke opálové bane sú najstaršie opálové bane na svete a jediné v Európe.
A prečo „kraj nad zlato“? Známu rozprávku Soľ nad zlato určite poznáte. A práve v Prešove sa nachádza najvýznamnejšie soľné ložisko na Slovensku. Hoci sa tu dnes soľ už neťaží a nevarí, prešovská soľ zásobovala Rakúsko-Uhorsko po celé stáročia. Dnes je prešovský solivar unikátnym súborom historických objektov a patrí k našim najvýznamnejším technickým pamiatkam Slovenska. V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok. V knihe Prešov a okolie z neba tieto miesta navštívme a ukážeme vám ich pohľadom zhora, čo prináša celkom nový zážitok.

Prešov a okolie z neba

A na čo sa môžete tešiť?

V knihe vám predstavíme Prešov a okolie na vyše 100 leteckých fotografiách. Fotografie vznikali na jar a v lete, ale nájdete tu aj jesenný, ale aj zimný pohľad na krajinu. V knihe sa vám naskytnú nádherné pohľady na mesto, obce a prírodu. Ukážeme vám Prešov a okolie tak ako nepoznáte, pohľadom z vtáčej perspektívy, čo je veľmi netradičný zážitok.

Zalietajte si spolu s touto knihou ponad Prešov a jeho okolie. Jedinečné fotografie z lietadla vám to umožnia.

Želáme vám príjemné čítanie a spoznávanie Prešova a okolia pohľadom pilota lietadla.

Chcete vedieť aké zábery sa v knihe nachádzajú? Pripravili sme pre vás možnosť prezrieť si Prešov a okolie z neba aj online.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This