Viete, z ktorého miesta sú najkrajšie výhľady na Tatry?

18. 03. 2021Novinky

Poprad a okolie z neba

Poprad a jeho okolie budeme mať možnosť uvidieť z neba už čoskoro. Letecké pohľady pomôžu rozvoju domáceho cestovného ruchu.Podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu je možné viacerými spôsobmi. Letecká skupina Slovensko z neba pripravuje fotopublikáciu plnú leteckých záberov, ktorá napomôže k rozvoju turizmu v popradskom regióne.

Zábery z netradičného pohľadu

Realizačný tím leteckého fotografovania pracuje na zostavení najzaujímavejších záberov na mesto Poprad a jeho nezameniteľnú prírodnú scenériu. Kniha Poprad a okolie z neba bude ďalším čriepkom do mozaiky, ktorou je najväčšia edícia leteckých kníh na svete – Slovensko z neba. Hlavnou myšlienkou týchto kníh je, aby každá slovenská obec mala knižne vydaný aspoň jeden letecký záber zo svojho katastra. Platí to aj o popradskom okrese. Nebude to kniha len o Vysokých Tatrách a Spišskej Sobote. Bude aj o tej najmenšej dedinke tohoto krásneho regiónu. Každá obec vie byť z neba krásna a my to v tejto leteckej knihe „pozemšťanom“ ukážeme,“ hovorí autor myšlienky, letecký fotograf a pilot Milan Paprčka.

„Fotopublikácia Poprad a okolie z neba bude zostavená výlučne z leteckých fotografií, vytvorených priamo z kokpitu lietadla. Letecké posádky nafotografujú celý popradský región počas niekoľkých vzletov. Potom príde práca redakcie. Vybrať približne stodvadsať záberov, ktoré odprezentujú Podtatranskú kotlinu v čo najkrajšom svetle,“ vysvetľuje pilot a redaktor fotopublikácie Matúš Krajňák.

Príručka pre turistov

Vzhľadom na obdobie, ktoré prežívame sú možnosti na výlety a spoznávanie kultúry značne obmedzené. Podporiť by sa mal najmä domáci cestovných ruch. Napomôcť tomu má aj táto nová fotopublikácia. Bude akousi príručkou prezentujúca možnosti naplánovania si rôznych výletov v rámci Popradského regiónu.

 

Nielen mesto Poprad

Podtatranská kotlina má skutočne čo ponúknuť. Nie sú to len dominantné majestátne vysokotatranské štíty, ale celé rozsiahle údolie pod nimi pokladané za predsieň tatranského horského kráľovstva. Samotné ulice historického mestského centra sú ako živá priadza navinutá na vretenovité námestie. Spišská Sobota, jedna z pätice popradských mestských častí, bola po stáročia najbohatším z piatich hornospišských miest a do dnešných dní predstavuje jeden z najlepšie zachovaných stredovekých urbanistických celkov Slovenska. V okolitých dedinách a osadách sa skrývajú historické i moderné skvosty v podobe architektonických pamiatok či prírodných vzácností, ktoré sú hodné svojej pozornosti.

 

„V tejto vysoko položenej kotline je mnoho zaujímavostí, ktoré sa oplatí navštíviť. Obyvatelia mesta či jeho okolia majú byť skutočne na čo hrdí. Pre rýchlejšie zorientovanie sa v tom, čo všetko tento región ponúka, budú fotografie doplnené v textovej časti knihy aj informáciami o samotných mestách a obciach, i o rôznych inštitúciách, spoločnostiach či združeniach cestovného ruchu pôsobiacich v regióne. Všetky články v knihe, ako aj popisy k fotografiám, budú nielen v slovenskom, ale aj v anglickom jazyku“ spresňuje regionálna projektová manažérka Petra Beňová. 

Zavolajte ešte dnes regionálnu manažérku nášho vydavateľstva Ing. Petru Beňovú na tel.číslo 0904 543 587 alebo napíšte e-mail na . Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This