Zorganizovali sme prvý online krst knihy z edície Slovensko z neba

19. 03. 2021Krst, Novinky

Vranov nad Toplou a okolie

Pretrvávajúca situácia stále neumožňuje organizovanie podujatí či rôznych kultúrnych akcii v našich mestách. Za to máme k dispozícii rôzne nástroje a prostriedky ako sa vynájsť. Výnimkou sme neboli ani my a prišli sme s myšlienkou pokrstiť knihu v online priestore. Prvá kniha, ktorá sa krstila online bola kniha leteckých záberov Vranov nad Topľou a okolie z neba.

Prvým online krstným otcom sa stal primátor Vranova nad Topľou, Ing. Ján Ragan, ktorý uviedol do života leteckú knihu svojho mesta a okolia. 

Celým krstom vás sprevádza naša média manažérka Andrea Farkašová, ktorá si k sebe prizvala autorov knihy Vranov nad Topľou a okolie z neba, Bohuša Schwarzbachera a Ľuboša Vyskoča. „Keďže sa nemôžeme stretnúť osobne na podujatiach, ktorých súčasťou by boli aj samotné uvedenia kníh do života, vytvorili sme preto online priestor. Po spracovaní konceptu, ako by mohol slávnostný akt prebiehať, sme naň pozvali krstného otca knihy priamo zo Zemplína“.

Symbolické uvedenie do života – vodou z rieky Topľa

Na online krst knihy prijal pozvanie primátor mesta Vranov nad Topľou Ing. Ján Ragan, a tak sa stal oficiálnym krstným ocom tejto fotopublikácie. Knihu uviedol do života poliatím vodou priamo z rieky Topľa, ktorá je typická pre región Zemplín. „Verím, že táto kniha bude reprezentovať mesto Vranov nad Topľou, jeho celý okres a mnohým ľuďom spraví radosť“, hovorí Ragan.

A ako prebiehalo samotné uvedenie knihy do života? Tak to si už pozrite v našom videu.

Zábery z neobyčajného pohľadu

Edícia leteckých kníh Slovensko z neba je najväčšou na svete. „Vydali sme už viac ako sto fotopublikácií a každú knihu slávnostne uvádzame do života. Žiaľ posledný rok to nie je veľmi možné, a tak sme sa rozhodli nájsť predsa len spôsob, akým budeme môcť vydaným titulom zapriať mnoho čitateľov a všetko dobré. Ďalšími publikáciami, ktoré pokrstíme v tomto online svete budú Levice a okolie z neba, Trebišov a okolie z neba a ďalšie tituly z edície Čarovné Slovensko ako Čarovný Spiš,“ približuje autor leteckých kníh, pilot a letecký fotograf Milan Paprčka.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This