Pomôcť turizmu v Novohrade majú zábery z vtáčej perspektívy

18. 03. 2021Novinky

Lucenec a okolie z neba

V Novohrade vzniká fotopublikácia, ktorá priblíži nielen tie najkrajšie miesta tohto regiónu. Zábery z výšky predstavia aj tú najmenšiu neobyčajnú dedinku.  Vzbudiť záujem verejnosti o túto rozsiahlu juhoslovenskú kotlinu regiónu Novohrad, je ambíciou práve vznikajúcej fotopublikácie Lučenec a okolie z neba.

Letecké snímky predstavujú územie novohradského regiónu akoby monumentálne trojrozmerné zhmotnenie bohatej histórie vďaka úžasne zachovanej línii prastarých hradov. Z výšky na mesto Lučenec vidieť ako kedysi viedla tisícročia používaná trasa z rovinatej maďarskej zeme smerom na východ, ktorá sa tu pretínala s cestou k legendárnym banským mestám na severe.

Podľa slov Milana Paprčku ako autora myšlienky, leteckého fotografa a pilota bude kniha Lučenec a okolie z neba ďalším čriepkom do mozaiky, ktorou je najväčšia edícia leteckých kníh na svete – Slovensko z neba. Hlavnou myšlienkou týchto kníh je, aby každá slovenská obec mala knižne vydaný aspoň jeden letecký záber zo svojho katastra. Platí to aj o lučeneckom okrese. Nebude to kniha len o meste Lučenec a Fiľakovskom hrade. Bude aj o tej najmenšej dedinke tohoto očarujúceho regiónu. Každá obec vie byť z neba krásna a my to v tejto leteckej knihe „pozemšťanom“ ukážeme,“ dodal Paprčka.

Novohradský región sa začína na sopečných hradbách Šomošky a cez mohutný Fiľakovský hrad a vznešené múry Haličského zámku smeruje k bralám hradu Divín. Pestrosť mozaiky krajiny a jej rôznorodosť je živo zachovaná v súčasných novohradských miest, obciach a dedinkách.

Podľa slov Miroslavy Osvaldovej, ako regionálnej projektovej manažérky, sa na vzniku publikácie môže podieľať aj široká verejnosť. „Pripravované letecké fotografie ukážu mesto Lučenec a jeho okolie z vtáčej perspektívy. Toto mesto je svojou polohou označované za geografický stred južnej časti stredného Slovenska. Každý návštevník si príde na svoje. Je obdarený prekrásnou prírodou, ktorou prechádza množstvo turistických ciest a cyklotrás,“ pripomenula Osvaldová jedinečnosť regiónu, ktorý z pohľadu vtákov pôsobí ešte atraktívnejšie.

Jedinečné historické pamiatky ako Haličský zámok, hrad Divín, hrad Šomoška, či zrúcaniny Fiľakovského hradu zanechajú v každom nezabudnuteľné zážitky. Pre milovníkov archeológie je tu možnosť výstupu na Pohanský hrad, či obdivovanie Belinských skál, ktoré majú podobu skalného mesta.

„Rieku Ipeľ tvoriacu hranicu so susedným Maďarskom, vodnú nádrž Ružiná, či európsku raritu Kamenný vodopád, termálne kúpalisko v Rapovciach a ešte oveľa viac má čo ponúknuť výnimočná kniha s jedinečnými pohľadmi z neba na tento región. Bude doplnená sprievodným slovom o zaujímavostiach v malebných obciach a mestách. Svoj priestor budú mať v knihe i výnimočné spoločnosti, organizácie cestovného ruchu, či vzdelávacie zariadenia, ktoré tento rozmanitý región reprezentujú. Pozývam všetkých na prelet ponad  krásy Lučenca a jeho okolia,“ uzavrela Miroslava Osvaldová. 

Kontaktujte našu regionálnu projektovú manažérku Ing. Miroslava Osvaldová, tel.: 0905 713 885 alebo e-mail:  .Objasní Vám všetky potrebné informácie, ukáže Vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude Vaša prezentácia v knihe vyzerať. Dajte nám o sebe vedieť a my sa už postaráme, aby ste s Vašou prezntáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This