Zaujímavosti o Oravskej priehrade

2 marca, 2021

Zaujímavosti

Oravská priehrada je najväčším vodným dielom na Slovensku – objemom (375 miliónov m3) aj rozlohou (34,32 km2 pri maximálnom naplnení priehrady). Najväčšiu hĺbku 38 metrov dosahuje pri priehradnom múre, priemerná hĺbka v jazere je 15 metrov. Viditeľná časť priehradného múru je 30 metrov vysoká, no pod zemou sa ukrýva ďalších 20 metrov.

Priehrada vznikla predovšetkým na ochranu pred povodňami, ktoré sa na sútoku Bielej a Čiernej Oravy vyskytovali od nepamäti. Najmä počas jarného topenia sa snehu boli prívalové povodne pomerne časté – v kronikách sú záznamy o takmer štyridsatich veľkých záplavách.

Prvý model projektovanej drevenej priehrady pochádza z roku 1730 a je uložený v Oravskom múzeu na Oravskom hrade.

Oravska priehrada

Prvé konkrétne merania a výskumy pre vybudovanie priehrady na Orave sa uskutočnili v roku 1871.

V archívoch bolo už v roku 1943 celkovo šesť štúdií a rôznych návrhov na výstavbu priehrady, najstaršie z roku 1830.

Keby sa priehrada vybudovala podľa návrhu profesora Benedeka z roku 1918, bola by najväčšou nádržou v Európe po I. svetovej vojne.

Hoci sa na stavbu Oravskej priehrady za takmer sto rokov robilo napokon asi desať štúdií, stavba odštartovala bez poriadne pripraveného projektu. Keď sa 11. októbra 1941 začalo stavať, nebolo v podstate vôbec isté, aká bude nakoniec vysoká, ani akú konštrukciu bude mať.

Oravska priehrada

Oficiálne sa Oravská priehrada stavala tamer dvanásť rokov, no reálna doba výstavby bola iba približne päť a pol roka: slabo pripravený projekt museli opakovane prepracovať, stavbu spomalila aj Druhá svetová vojna a dve povodne (v rokoch 1943 a 1948), ktoré stavebnú jamu na dlhé mesiace zaliali vodou.

Počas výstavby samotnej  priehrady sa vybudovali aj 3 veľké mosty, viac ako 26 kilometrov nových ciest a presídlilo sa 3260 ľudí.

V roku 1958 priehrada prekonala a zadržala tzv. tisícročnú vodu. Počas nej do priehrady pritekalo viac vody, ako je bežne v Dunaji.

Priehradný múr sa nachádza tesne pod bývalým sútokom Čiernej a Bielej Oravy. V tomto mieste sa riečne údolie zužovalo až na šírku asi 125 metrov.

Čierna Orava kvôli priehrade prestala pretekať slovenským územím ako samostatná rieka. Do vodnej nádrže od roku 1952 vteká na poľskom území a jej pôvodná dĺžka 52 kilometrov sa skrátila na necelých 38 kilometrov.

Priehrada stojí na geologicky problematickom teréne, má preto v sebe zabudované špeciálne potrubie, ktoré sa nachádza sa medzi vodnou elektrárňou a priehradným telesom a zabezpečuje, že priehradný múr sa voči elektrárni môže pohybovať (bez toho by hrozilo prasknutie privádzača vody k turbínam elektrárne).

V týchto dňoch vzniká publikácia Tvrdošín a okolie z neba, o ktorej Vám bližšie informácie poskytne naša regionálna projektová manažérka Ing. Adriana Drugová na tel.číslo 0915 435 966 alebo napíšte e-mail na drugova@cbs.sk.Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám  ako bude kniha vyzerať. Viac informácii o knihe sa dočítate tu.