Zaujímavosti o Púchove a jeho okolí

8 júna, 2020

Zaujímavosti

„Púchovská kultúra“ je pojem v archeológii, ktorý pomenúva osídlenie hornatých častí Slovenska v období piatich storočí na prelome letopočtov. Do archeológie sa dostal v nemalej miere vďaka amatérskemu archeológovi menom Emil Friedrich Johannes Hoenning O´Carroll , ktorý v Púchove pôsobil od roku 1888 a prebádal tu legendárne hradisko Púchovská skala.

Púchov

Park okolo renesančného kaštieľa v Lednických Rovniach s rozlohou takmer 20 hektárov patril svojho času medzi najväčšie parky v Uhorsku. Založil ho gróf Ján Gobert Aspremont-Linden, ktorý bol veľkým milovníkom prírody s vyspelým zmyslom pre krajinkársky útvar a na svoju záľubu nešetril náklady. Práve v tomto parku bol natočený prvý hraný film na Slovensku od Eduarda Schreibera s názvom „Únos“.

hrad Lednica

Lednica bola  kedysi kráľovským mestom. Jej hrad, postavený na strmách bralách, mal jedinečnú architektúru – do vnútornej časti hradu sa dalo dostať len cez tunel vysekaný do skál vo výške 5 až 6 metrov.

Lazy pod Makytou

V Beluši, najväčšej obci Púchovskej doliny, ktorá je zároveň treťou najväčšou dedinou Slovenska, sa nachádzajú najväčšie náleziská mohýl. V jej chotári sa ich našlo už niekoľko desiatok .

Dolné Kočkovce boli v stredoveku centrom obchodu, predovšetkým so soľou, ale aj s keramikou a hrnčiarskymi výrobkami. Nachádzal sa tu kráľovský sklad soli – dodnes sa jedna z častí obce nazýva „Pod Skladom“.

Ipeľ

Obec Lazy pod Makytou patrí svojou dĺžkou 14 kilometrov medzi najdlhšie dediny Slovenska.

Kúpele Nimnica sú najmladšie kúpele na Slovensku. Ich jedinečné pramene nečakne objavili v novembri 1952 robotníci pri stavbe priehrady vodnej nádrže Nosice.

Beluša

Pre región Púchov a sa pripravuje nový projekt Púchov a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.