„Púchovská kultúra“ je pojem v archeológii, ktorý pomenúva osídlenie hornatých častí Slovenska v období piatich storočí na prelome letopočtov. Do archeológie sa dostal v nemalej miere vďaka amatérskemu archeológovi menom Emil Friedrich Johannes Hoenning O´Carroll , ktorý v Púchove pôsobil od roku 1888 a prebádal tu legendárne hradisko Púchovská skala.
Park okolo renesančného kaštieľa v Lednických Rovniach s rozlohou takmer 20 hektárov patril svojho času medzi najväčšie parky v Uhorsku. Založil ho gróf Ján Gobert Aspremont-Linden, ktorý bol veľkým milovníkom prírody s vyspelým zmyslom pre krajinkársky útvar a na svoju záľubu nešetril náklady. Práve v tomto parku bol natočený prvý hraný film na Slovensku od Eduarda Schreibera s názvom „Únos“.
Lednica bola kedysi kráľovským mestom. Jej hrad, postavený na strmách bralách, mal jedinečnú architektúru – do vnútornej časti hradu sa dalo dostať len cez tunel vysekaný do skál vo výške 5 až 6 metrov.
V Beluši, najväčšej obci Púchovskej doliny, ktorá je zároveň treťou najväčšou dedinou Slovenska, sa nachádzajú najväčšie náleziská mohýl. V jej chotári sa ich našlo už niekoľko desiatok .
Dolné Kočkovce boli v stredoveku centrom obchodu, predovšetkým so soľou, ale aj s keramikou a hrnčiarskymi výrobkami. Nachádzal sa tu kráľovský sklad soli – dodnes sa jedna z častí obce nazýva „Pod Skladom“.
Obec Lazy pod Makytou patrí svojou dĺžkou 14 kilometrov medzi najdlhšie dediny Slovenska.
Kúpele Nimnica sú najmladšie kúpele na Slovensku. Ich jedinečné pramene nečakne objavili v novembri 1952 robotníci pri stavbe priehrady vodnej nádrže Nosice.
Pre región Púchov a sa pripravuje nový projekt Púchov a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.