Zaujímavosti o Púchove a jeho okolí

8. 06. 2020Zaujímavosti

„Púchovská kultúra“ je pojem v archeológii, ktorý pomenúva osídlenie hornatých častí Slovenska v období piatich storočí na prelome letopočtov. Do archeológie sa dostal v nemalej miere vďaka amatérskemu archeológovi menom Emil Friedrich Johannes Hoenning O´Carroll , ktorý v Púchove pôsobil od roku 1888 a prebádal tu legendárne hradisko Púchovská skala.

Púchov

Park okolo renesančného kaštieľa v Lednických Rovniach s rozlohou takmer 20 hektárov patril svojho času medzi najväčšie parky v Uhorsku. Založil ho gróf Ján Gobert Aspremont-Linden, ktorý bol veľkým milovníkom prírody s vyspelým zmyslom pre krajinkársky útvar a na svoju záľubu nešetril náklady. Práve v tomto parku bol natočený prvý hraný film na Slovensku od Eduarda Schreibera s názvom „Únos“.

hrad Lednica

Lednica bola  kedysi kráľovským mestom. Jej hrad, postavený na strmách bralách, mal jedinečnú architektúru – do vnútornej časti hradu sa dalo dostať len cez tunel vysekaný do skál vo výške 5 až 6 metrov.

Lazy pod Makytou

V Beluši, najväčšej obci Púchovskej doliny, ktorá je zároveň treťou najväčšou dedinou Slovenska, sa nachádzajú najväčšie náleziská mohýl. V jej chotári sa ich našlo už niekoľko desiatok .

Dolné Kočkovce boli v stredoveku centrom obchodu, predovšetkým so soľou, ale aj s keramikou a hrnčiarskymi výrobkami. Nachádzal sa tu kráľovský sklad soli – dodnes sa jedna z častí obce nazýva „Pod Skladom“.

Ipeľ

Obec Lazy pod Makytou patrí svojou dĺžkou 14 kilometrov medzi najdlhšie dediny Slovenska.

Kúpele Nimnica sú najmladšie kúpele na Slovensku. Ich jedinečné pramene nečakne objavili v novembri 1952 robotníci pri stavbe priehrady vodnej nádrže Nosice.

Beluša

Pre región Púchov a sa pripravuje nový projekt Púchov a okolie z neba. Viac informácií o projekte sa dozviete tu.

Neďaleko, južne vodnej nádrže Teplý vrch, letíme ponad kaštieľ Veľký Blh s veľkým anglickým parkom. Najpôsobivejší z kaštieľov Gemera je v obci Kráľ (MFP 35). Je naozaj kráľovský a jeho neoddeliteľnou súčasťou je kaplnka väčšia než miestny kostol, ktorá slúžila výlučne pre potreby tunajšej šľachty. Ak nechceme zaletieť do Maďarska, točíme to na západ a po minúte letu sme nad kúpeľmi v Číži. Tu stojí za fotku typická kúpeľná architektúra. Odtiaľto letíme západným smerom buď ponad Rimavskú Sobotu s pekným námestím, alebo južnejšie ponad nevšednú krajinu Cerovej vrchoviny, ktorá má sopečný pôvod. Tým, čo vidia všade erotiku a kadečo im behá po rozume, mieste zaoblené kopce budú pripomínať ženské krivky. Uprostred tejto zaujímavej krajiny nájdeme zrúcaninu hradu Hajnáčka, ktorá splýva zo skaliskami na kužeľovitom kopci nad rovnomennou obcou (MFP 36). Táto lokalita má extra význam pre archeológov. Odtiaľto sa prenesieme nad hrad Šomoška, ležiaci presne na štátnej hranici (MFP 37). Takže, ak ho chcete obletieť z juhu, už ste v Maďarsku a potrebujete letový plán. Zo Šomošky ľahko dovidíte na neďaleký maďarský strážny hrad Šalgó. Tunajšie hrady hrali kľúčovú úlohu v protitureckých vojnách a najsilnejší príbeh z nich má Fiľakovský hrad (MFP 38). Je v ňom zriadené múzeum a vďaka blízkemu letisku ho odporúčam pozrieť. 

Z Fiľakova už máme kúsok na letisko Lučenec pri obci Boľkovce (LZLU), ale ešte pred pristátím si pozrime mesto (MPF 39). Lučenec je centrum Novohradu a okrem historických stavieb ho charakterizujú aj miestne dvojičky, také mini-pídi mrakodrapíky. Legenda hovorí, že raz na lučeneckom námestí sedel turista na káve a zrazu vidí ako do jednej dvojičky vpáli rogalo. Ani sa nestačil spamätať a zrazu prásk! Ďalšie rogalo vrazilo do druhej dvojičky. Chudák vydesený sa pýta čašníka, že čo to? A ten mu hovorí: „To viete, chudobný kraj, chudobní teroristi“. Tak hej, Novohrad s Gemerom patria medzi najbiednejšie regióny na Slovensku. Ale sú krásne. No, iste vám je už vo vzduchu dlho, tak sadneme. Posledným letiskom v kraji, na ktoré upozorním, je Lučenec – Boľkovce (LZLU), kde sa 2x odohrali Majstrovstvá sveta v parašutizme (MFP 40). Je tu 800m dlhá asfaltová plocha. Na letisku je veľmi pekný štýlový letecký bufet, ktorý je ale väčšinou zatvorený. Sídli tu tiež Slovenská letecká federácia, ktorá zastrešuje ultralighty nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín. Natankovať sa tu ale oficiálne nedá. Tak, oddýchnite si, pozdravte miestnych aviatikov My sa týmto pristátím rozlúčime s Banskobystrickým krajom z neba.

Pin It on Pinterest

Share This